Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

George Bernard Shaw Pygmalion

George Bernard Shaw

Pygmalion


Postavy: Henry Higgins
plukovník Pickering
Fredy Eynsford Hill
Alfred Doolitle
Eliza Doolitlová
pani Eynsford Hillová
slečna Klára Eynsford Hillová
pani Higginsová
pani Pearceová


Téma: Príbeh chudobnej Elizy , ktorej sa zo dňa na deň zmenil život a stala sa hračkou v rukách profesora fonetiky Higginsa.

Idea: Šťastie človeka neovplyvňuje spoločenská vrstva, ale skôr charaktery ľudí, medzi ktorými sa pohybujeme.

Slávna divadelná hra v 5 dejstvách, príbeh pouličnej predavačky kvetín Lízy Doolitlovej, ktorá svojím svojráznym rečníckym prejavom natoľko zaujme profesora Higginsa, odborníka na fonetiku, že sa rozhodne, urobiť z nej objekt svojich vedeckých pokusov, aby ju nakoniec uviedol do vysokej spoločnosti. Dej sa odohráva v Londýne. Rozhodne to ale nie je len príbeh o tom , ako chudobné dievča ku šťastiu prišlo. Je to taktiež hra o sebectve, rozdieloch v spoločnosti a o dôstojnosti človeka.
Obsah: Eliza Doolitlová je mladé dievča s ktorou sa život od malička zahrával. Rodičia ju vyhodili, musela sa o seba starať sama. Začala sa teda živiť predávaním kvetín po uliciach. Túlala sa celé dni po Londýne a biedne zárobky jej ledva stačili na živobytie. Bývala sama v malej kutici, plnej neporiadku a špiny. Chodila dotrhaná, neumytá, na hlave nosila veľký zaprášený klobúk. Hovorila nemožným anglickým nárečím, vďaka ktorému si ju na ulici všimol veľmi významný profesor fonetiky Higgins, keď sa naňho nalepila a otravným netaktným spôsobom mu nanucovala svoje kvetiny. Predtým sa Higgins stretol aj s Pickeringom, ďalším odborníkom na jazyky. Keď videli, ako sa Eliza nemožne správa, urobili stávku, že profesor Higgins uvedie Elizu o 6 mesiacov vo vysokej spoločnosti ako vojvodkyňu. Navrhli to teda aj Elize a tá sa z vlastnej vôle rozhodla ísť ich na druhý deň navštíviť. V dome ju prijala pani Pearceová, a uviedla ju k Higginsovi a Pickeringovi. Eliza mala svoju hrdosť, ktorá sa ale v tejto spoločnosti obracala na srandu. Bolo to aj kvôli jej nemožnému jazyku a vzhľadu. Higgins sa jej teda ujal a poprosil pani Pearceovú, aby Elizu poriadne vyumývala, pretože v noci aj cez deň mala oblečené to isté a zapáchala. Eliza nebola naučená umývať sa. Doma mala len malú nádobku s vodou. Tu ale prvý krát mala možnosť vyskúšať si, aké je to umývať sa vo vani.

Najskôr sa toho veľmi bála a mala veľa rečí. Vtedy začala banovať, že sa dala nahovoriť na takúto somarinu. No neskôr sa jej to zapáčilo. Keď vkročila do miestnosti, vykúpaná, oblečená v nových šatách, ktoré samozrejme neboli jej, obaja profesori ju najskôr nespoznali. Z Elizy bolo krásne mladé pôvabné dievča, ktoré ale najskôr museli naučiť slušnému správaniu a predovšetkým ju museli naučiť hovoriť spisovnou angličtinou. Pani Pearceovej sa celá táto záležitosť akosi nepozdávala, zdalo sa jej divné, len tak nájsť dievča na ulici, zobrať si ju domov a robiť pokusy. Ona jediná sa zaujímala aj jej budúcnosťou. Čo s ňou bude, keď prejde 6 mesiacov. Ale nik iný si s týmto hlavu nelámal. Začali teda s prevýchovou. Eliza bola šikovná, ale musela sa všetko učiť od základov. Profesor Higgins je veľmi zvláštna povaha. Eliza ho síce zaujala až moc, ale on sa k nej správal veľmi nepríjemne. Stále ju mal za nič, ako najväčšiu spodinu spoločnosti, ktorá ničomu nerozumie, jednoducho ju nebral ako rovnocenného človeka. To Elize veľmi ubližovalo, pretože ona bola v podstate veľmi citlivé a jemné dievča, ale to v nej Higgins neobjavil. Bol zameraný len na svoju fonetiku a na svoje úspechy. V jeho živote akoby city neznamenali nič. Preto to mala Eliza ešte dvojnásobne ťažšie. Pickering sa k nej naopak správal veľmi milo ako správny gentleman. Často dohováral Higginsovi, nech sa kontroluje, aby bol Elize dobrým vzorom.
Medzi časom sa o Elizinom osude dopočul aj jej otec. On bol murárom, ale svojim remeslom sa živil minimálne. Inak robil smetiara a zarábal len toľko, aby mu peniaze vystačili na biedne živobytie a nejaký alkohol. Z veľkej vypočítavosti prišiel teda od Higginsa pýtať peniaze aj za to, že môže jeho dcéru preúčať, aj keď doteraz sa o ňu vôbec nezaujímal. Higgins teda urobil ako žiadal. Pán Doolitle dokonca Elizu ani nespoznal, keď sa objavila v miestnosti. Oslovil ju ako pani veľkomožnú.
Eliza robí zatiaľ dosť veľké pokroky. Pomaly sa blíži deň, kedy si má svoje schopnosti odskúšať na návšteve u pani Higginsovej. Profesorova mama svojho syna nerada videla na takýchto podujatiach, pretože sa nevedel slušne správať a hostí tým nechtiac urážal. On však len prišiel matke oznámiť, že jej do domu privedie ešte jedného hosťa, teda Elizu. V tom už na návštevu prichádza pani Eynsford Hillová so svojou dcérou Klárou, plukovník Pickering, pán Eynsford Hill, čiže Fredy a nakoniec do izby vstúpila Eliza. Slušne sa pozdravila a s výbornou angličtinou sa prihovorila.

Všetci ňou boli unesení, no najviac samozrejme zaujala mladého Freddyho. Liza síce hovorila už spisovnou angličtinou, ale keď sa rozbehla debata, bolo vidno, že jej spôsob rozprávania bol odlišný. Tak z toho Higgins vycúval takým spôsobom, že im oznámil, že sa vyjadruje najmodernejšími spoločenskými výrazmi(odkrákľovať). Počas rozhovoru sa nakoniec rozobralo aj to, kto vlastne Eliza je. Zaujímavé bolo, že to nikoho nejako výrazne nepobúrilo, okrem pani Higginsovej, ktorej to všetko museli poriadne vysvetliť.
Tak toto bola jej prvá skúška. Obstála v nej celkom dobre, ale predsa ešte neubehlo 6 mesiacov, tak Higgins sa ešte nemusel strachovať.
No tento veľký okamih sa veľmi rýchlo blížil. Bolo to jedného pekného letného večera, keď všetci traja: Higgins, Pickering a Eliza v plnej kráse vystúpili z auta a po krásnom koberci kráčali na veľkú slávnosť. Všetko bolo veľkolepé. Eliza bola krásne oblečená a pripravená na všetko. Nikto si totiž nemohol všimnúť, že nie je v skutočnosti tá, za ktorú sa vydáva. Pekne ich tam privítajú a zase sú všetci unesení krásou Elizy. Nebola vôbec nervózna. Správala sa suverénne. Skôr jej dvaja učitelia boli nepokojní. Predstavili ju aj hostiteľke, ktorá sa začala o Elizu zaujímať. Požiadala jedného svojho hosťa, ktorý bol zhodou okolností Higginsov bývalý žiak, aby zistil, kto je. On síce prišiel na to, že je to podvodníčka, ale myslel si , že pochádza z maďarského kráľovského rodu. Pretože hovorila dokonalou angličtinou, ako možno ani jedna angličanka. A pani hostiteľka si tiež myslela, že môže byť prinajmenšom princeznou, tak to znamenalo, že Eliza skúšku zvládla až moc dobre.
Po návrate domov boli všetci unavení. No obaja sa rozprávajú a Elize sa ani raz neprihovorili. Len celý večer skritizovali, a boli zo všetkého náramne otrávení. Higgins ani len Elizu nepochválil a ešte jej aj vynadal, keď na seba trošku upozornila. V ten večer sa veľmi pohádali a Higgins Elize veľmi ubližoval svojimi rečami. Bolo mu jedno, čo s ňou bude teraz. On si svoju stávku dodržal a viac už dopredu nerozmýšľal. Vtedy sa Eliza rozhodla, že od nich ujde. Keď všetci zaspali, pobalila si veci a s plačom vybehla z domu. Lenže vtedy netušila, že pri dome, pod jej oknom stojí zaľúbený Freddy a znenazdajky mu vybehla z dverí rovno do náručia. Bola uplakaná, posťažovala sa mu a on jej hneď vyznal lásku. Potom utiekli spolu. Zobrali si taxík a do rána sa vozili po Londýne.
Zatiaľ si už ale Higgins všimol, že Eliza zmizla Bol rozčúlený a vybral sa ju hľadať, tak ju ohlásil na polícii.

No nevedeli, že zatiaľ sa Eliza ukryla v dome pani Higginsovej. Ráno tam pribehol aj rozčúlený Higgins a neskôr prišiel aj Elizin otec. Na počudovanie, už nebol dotrhaným smetiarom, ale bol elegantne oblečený s cylindrom na hlave. Všetci sa čudovali, ako sa dopracoval na takúto úroveň. Prišiel nahnevaný a začal Higginsovi vyčítať, že mu pokazil celý život. On totiž už zabudol, že po prvom stretnutí s pánom Doolitlom napísal z pobavenia list do Ameriky nejakému boháčovi, ktorý venoval 5 miliónov na zakladanie spoločností pre mravnú reformu po celom svete. Napísal mu, že najoriginálnejším súčasným moralistom v Anglicku je akurát pán Doolittle. No ten pán zomrel a zanechal Doolittlovi svoj majetok a továreň na výrobu syra. On bol z toho nešťastný, lebo ho toľký majetok zväzoval a mal s tým zbytočné starosti. No všetci ostatní žasli, ako sa naňho usmialo šťastie a mysleli si, že teraz sa o svoju dcéru bez problémov postará. No to on odmietol. Vtedy z Higginsa vyšlo, že on vlastne nechce, aby Eliza od neho odišla. Niežeby bol do nej zaľúbený, ale jednoducho ju potreboval, lebo bol neschopný postarať sa sám o seba. Vkuse niečo strácal a motal a na to mu bola najlepšia Eliza. Ale svojím spôsobom ju mal aj rád, len jej to nikdy nevedel dať najavo. Pani Higginsová prezradila, že Eliza sa ukrýva u nej v dome a dala ju zavolať. Tu sa ukázala ako veľká osobnosť, lebo Higgins si o nej stále myslel, že je to len hračka, ktorá nedokáže samostatne rozmýšľať a že vie len to, čo jej on vtĺkol do hlavy. No ona mu teraz prehovorila do srdca a on si uvedomol, ako jej ubližoval. Chválila pred ním plukovníka Pickeringa, ako sa k nej stále slušne správal, preto si ho aj veľmi vážila. Vtedy Eliza zazrela aj svojho otca a hneď si pomyslela, že okradol nejakého milionára. Pravda bola taká, že jej otec sa akurát chystal na vlastnú svadbu a išiel na ňu pozvať aj Pickeringa a pridala sa k nemu aj pani Higginsová. Teraz došlo aj k tomu, že sa Pickering Elize ospravedlnil aj za Higginsa a poprosili ju, aby sa k nim ešte vrátila. Vtedy sa trošku premohol aj Higgins a poprosil ju aj on sám, aby ostala, ale ona mala svoju hrdosť a túto ponuku odmietla. Oznámila mu, že sa vydá za Freddyho a to Higginsa veľmi pobúrilo, lebo ho považoval za nemožného primitívneho hlupáka. Tu dávala Eliza prednosť citom. Páčilo sa jej, ako sa k nej Freddy odovzdane správa, mal ju skutočne rád a ona si to vážila. Hra sa končí odchodom Elizy a pani Higginsovej na otcovu svadbu.
Problém spočíval ešte v tom, čo bude Eliza robiť, keď odíde od profesora a vydá sa za Freddyho.

Chcela vyučovať fonetiku, lebo to jediné dokonale ovládala, ale Higgins jej to nedovoli a ona si uvedomila, že bez jeho súhlasu, nemôže jeho vedomosti šíriť vo svojom mene. Tak začali spolu s Freddym predávať kvetiny. Otvorili si maličký obchodík, ale sprvu mali veľké problémy, lebo robota im vynášala veľmi málo a obaja vlastne nevedeli, ako sa taký obchod vedie. No po čase získali prax a začali pomaly prosperovať. Finančne všetko začali zvládať sami. Eliza ostala v kontakte s Higginsom, s ktorým sa aj naďalej škriepila a pre plukovníka Pickeringa bola ako vlastnou dcérou.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk