Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Ladislav Mňačko Ako chutí moc

Autor v tomto diele popisuje osudy hlavných postáv fotografa Franka a jeho priatela z mladosti ktorý v diele nieje pomenovaný autor pre ňho používa pseudonym Veľký muž. Kniha má jednu hlavnú dejovú líniu ktorá je rozvetvená na viac retrospektív fotografa Franka.

Dej sa záčína smrťou. Zomrel šéf kabinetu pre ktorého bol samozrejme usporiadaný štátny pohreb. Na tento pohreb je vyslaný aj Frank ktorý je salónnym fotografom novín. Frank sa z mŕtvym poznal od malička. Tento „veľký muž“ bol Frankovým priateľom už od malička avšak v ich živote došlo k obratu a dnes si boli už cudzí. Pri fotografovaní mŕtveho a pohľade na tisícky ľudí ktorý sa prišli so štátnikom rozlúčiť aj keď pre mnoho z nich nič neznamenal a niektorým dokonca ublížil si Frank začne spomínať na príhody s chvýle strávené v prítomnosti tohto muža. Život tohto štátnika bol plný zvratov. Z fotografom sa poznal už od školských lavíc. Boli výborný kamaráti aj keď Franka jeho priateľ zatieňoval. Prvým vážnym nedorozumením medzi nimi bolo keď mal Frank priateľku Margitu, ktorú samozrejme jeho kamarát poznal. Jedného dňa prišiel za Frankom jeho priateľ a oznámil mu, že sa majú z Margitou radi. Keď to Frank pochpil zmlátil priateľa do bezvedomia. Neskôr Frank slúžil v povstaní pod jeho velením. Keď napadli Nemci ich tábor, spolu utiekli cez hory k inej skupine. Tejto skupine velil Rus, ktorý ich z nevôľou prijal. Správal sa veľmi povýšenecky a zneužíval svoju moc. Raz prikázal Frankovy zabiť nevinného roľníka. Keď to Frank to odmietol. Rus ho obvinil, že je zradca. Jeho priateľ sa Franka zastal. Zatkol Rusa a sám prebral vedenie nad oddielom.

Po povstaní mŕtvy postupoval v kariere rýchlo. Stal sa šéfom kraja v ktorom to nič nefungovalo. Dali mu príkaz aby bol tvrdý a nekompromisný. Vtedy ich priateľstvo z Frankom prekvitalo. Všade chodili spolu. Štátnik bol tvrdý nekomprimsný, ale spravodlivý. Jeho prejavy mali energiu a dokázal ovládať masy. Problémové situácie v kraji riešil z prehľadom. Raz sa stalo, že horská dedina mu poslala list v ktorom tvrdila, že nepotrebuje štát a že nebude plniť päťročnice. Štátnik prikázal vypnúť dodávky elektriny, zrušiť poštu a autobusy do dediny. Za týždeň bol problém vyriešený. Dedina prišla z plánom na splenie päťročnice a všetko fungovalo po starom. Zvrat v živote toho muža prišiel keď vymenil sektretárku. Aj keď bol ženatý vzal si túto peknú príťažlivú sekretárku za ženu. Rozviedol sa z Margitou ktorú považoval za nereprezentatívnu.

Týmto rozhodnutím si ohrozil karieru a dal dôvod Galoičovy ktorý bol jeho marvnostným dozorom na jeho odvolanie. Galovič ale mlčal. Neskôr sa stal šéfom kabinetu a jeho charakter sa úplne zmenil. Začal byť podozrievavý a krutý viac než musel. Začal si zhromažďovať všetku moc do rúk. Na Franka úplne zabudol. V jednu noc bol ešte z Frankom na večeri u ich starých priateľov a tam sa opil. Správal sa neprístojne. Ich priatelia by to neboli prezradili, ale o týždeň ich dal zavrieť. Upadal.

Keď umieral nikto sa s ním neprišiel rozlúčiť. Bol sám. Prišiel o všetkých priateľov.Rozbor:

- Retrospektíva
- Psychologický rozbor postáv
- Zmena charakteru vplyvom moci
- Zbytočnosť moci
- Prchavosť slávy.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk