Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Ľudo Ondrejov

Vlastným menom Ján Mistrík. Narodil sa v Juhoslávii v Slanom ale zomrel v BA. Veľkú časť svojho života prežil v BB. Bol priekopníkom lyrizovanej prózy. Do literatúry vstúpil básnickou zbierkou

Martin Nociar Jakubovie – Dej sa zakladá na symboloch a alegóriách. Martin opúšťa rodný dom, lúči sa s matkou, odchádza do sveta. Chce nájsť spravodlivosť, ale stretáva sa iba s biedou a nepochopením. Po rokoch sa s ubolenou dušou vracia späť medzi hory aby našiel nový zmysel života. Dozvedá sa, že matka už zomrela a v jeho rodnom dome bývajú cudzí ľudia. Prichádza k hore Veľkých Vidín, ktorá mu zvestuje posolstvo o krajšom živote.

Ďalšie diela:
Mámenie
Bez návratu
Pijanské piesne

Vrcholné dielo: Zbojnícka mladosť – Jerguš žije so svojou matkou s 2 súrodencami uprostred krásnej prírody. Otec mu už nežije a povráva sa že bol zbojníkom. Jeho smrť je opradená tajomstvami. Jerguš má výnimočné vlastnosti. Je šikovný, veľmi silný, rozumie si zo zvieratami. Jeho bezstarostné detstvo sa skončí po zlých skúsenostiach v meste v továrni, kde ho páni ponižujú a majster ho zbije. Jerguš utečie do hôr. Neskôr sa stane zbojníkom a medzi ľuďmi koluje povesť, že ho nikdy nechytia.

Pokračovanie: Jerguš Lapín
2 pokračovanie :Na zemi sú tvoje hviezdy
Je to trilógia , ktorá má spoločná názov Slnko už vystúpilo nad hory
Tvorba pre deti: Rozprávky z hôr
Africký zápisník
Príbehy v divočine

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk