Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Peter Jilemnický

Narodil sa v Čechách v rodine železničiara. Vyštudoval učiteľsky ústav v Leviciach. Pôsobil ako učiteľ v Kysuciach. Prispieval do ľavicových novín Hlas ľudu, Pravda chudoby, spolupracoval s Dav-om. Bol v Rusku. Po návrate pôsobil ako učiteľ. Po vyhlásení Slovenského štátu musel odísť do Čiech, kde sa zapojil do protifašistického doboja , zatkli ho, bol v koncentračnom tábore. Po vojne pôsobil ako kultúrny ataše v Moskve.

Kompas v nás – novátorský román, obsahuje niekoľko noviel, v ktorých sa postavy snažia nájsť svoje šťastie. Kompozične je román experimentom, lebo jednotlivé novely spája do jedného útvaru text rozprávača, ktorý je umiestnený pred každou novelou. Je to kniha o ľudskom šťastí, skúmajúca podmienky jeho zrodu.

Víťazný pád – Román o Kysuckej biede a o kysuckej kráse. Dej sa odohráva po 1 sv. vojne na Kysuciach a má baladický charakter. Hl postava Maťo Horoň, ktorý zo žiarlivosti zabije svoju milú. Po návrate z väzenia sa rozhodne začať nový život. Začne stavať nový dom, lebo ich starý zhorel. Ale život mu udelí ďalší úder. Voda mu zoberie dom aj úrodu. On však nepodľahne a pustí sa do boja s kysuckou biedou. Aj keď všetko stratil jeho pád je víťazný.

Kronika – román, zachytáva povstalecké udalosti, ale zjednodušene.

 


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk