referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oliver
Utorok, 7. júla 2020
Sága o Erikovi Červenom
Dátum pridania: 30.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 029
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 
Aj keď je Grónsko najväčším ostrovom sveta, zároveň je jeho najmenej pohostinným kútom. Inuiti (Eskimáci), Islanďania, Nóri, Dáni, alebo iní novodobí osadníci, to je len zopár národov, ktoré sa na ňom usadili.

Do histórie ostrova sa nezmazateľne zapísali aj Vikingovia a môžeme povedať, že nimi začína jeho veľké osídľovanie. Tento národ mal zaujímavú vlastnosť: čo objavili, to sa usilovali osídliť. V 9. stor. sa usadili na Orknejách, Hebridách, Shetlandoch a v Škótsku. Potom založili kolónie na Faerských ostrovoch a Islande, kde sa presťahovalo asi 30 000 obyvateľov, väčšinou pastierov oviec. Ostrov sa rýchlo preľudnil, čo nútilo Vikingov k novým objavom. Od námorníkov sa dozvedeli o tom, že smerom na západ sú obrovské územia, o ktorých existencii ostatná Európa mala ešte ďalších päťsto rokov len slabé tušenia.

Sága o Erikovi Červenom
Títo vynikajúci moreplavci zaznamenali svoje hrdinské dejiny v ságach, ktoré majú historické jadro. Podľa nich sa tieto objaviteľské cesty skladali z „prískokov“. Island bol takýmto odrazovým mostíkom pre ďalšie objavy, ktoré boli väčšinou neplánované, zapríčinené nejakou búrkou alebo iným „nešťastím“. Vikingovia doplávali k nehostinnému pobrežiu východného Grónska už okolo roku 900. Písomné správy o jeho objavení vznikli na Islande o 200 rokov neskôr a sú zaznamenané v Ságe o Grónčanoch a v Ságe o Erikovi Červenom.
Z nich sa dozvedáme, že v prvej polovici 10. storočia žil v Nórsku sedliak, menom Torvald Aswaldsson. Ten sa so svojou rodinou presťahoval na ostrov Island, kde sa mu narodil okolo roku 950 syn, ktorému dal meno Erik. Ako mladík dospieval, pre zúrivosť a agresivitu, do ktorej často upadal, dostal prezývku „Červený“. Čoraz viac sa pre najbližšie okolie stával nebezpečným. Pri jednej konfliktnej situácii zabil dvoch susedov. Za trest sa musel odsťahovať na inú časť ostrova. Tam sa ale situácia opakovala. V roku 982 bol odsúdený a ako vyhnanec donútený opustiť Island. Kto by ho stretol, mal právo ho zabiť. Erik počul veľa o „Zelenej zemi“ na západe, ale nevedel ako ďaleko je a ani to, ako sa tam dostane. Plavba cez oceán bola vždy veľkým a aj nebezpečným dobrodružstvom.

V novej zemi
Pod tlakom trestu, ale aj objaviteľskej túžby, sa Erik pevne rozhodol nájsť novú zem. S tridsiatimi mužmi vyplával na more, aby hľadal tajomný kraj, o ktorom sa predpokladalo, že je predĺženou pevninou Škandinávie. Počas plavby musel odolávať divokým živlom.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.