referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Branislava
Sobota, 14. decembra 2019
Alfréd Nobel - život ako dynamit
Dátum pridania: 30.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 970
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Jeho otec bol vynálezca a priemyselník, ktorý sa venoval výbušninám. Po úpadku firmy sa v roku 1837 so svojou rodinou odsťahoval zo Švédska do ruského Petrohradu, kde prežil viac ako dvadsať rokov. Alfréd Nobel. Narodil sa 21. októbra 1833 v Štokholme ako tretie z ôsmich detí Immanuela a Andriette Ahlsell. Nevynikal ani fyzickou zdatnosťou, ani zdravím. Od mlada trpel zdravotnými ťažkosťami. Iróniou osudu bolo, že lekári mu ako liek proti angíne pectoris predpísali nitroglycerín, ktorý sa vtedy používal proti bolestiam hlavy a na stimuláciu srdcovej činnosti.

Roky štúdia
Choroba bola aj dôvodom, prečo nechodil do školy, ale vzdelávali ho domáci učitelia. Súkromné vyučovanie v Petrohrade malo výbornú úroveň - naučil sa päť jazykov, získal vynikajúce znalosti vo fyzike a chémii, prehľad v literatúre, histórii a filozofii. Zaujímal sa aj o literatúru. V básniach, novelách a divadelných hrách i v malých filozofických dielach písaných po anglicky a švédsky, odhalil svoju melancholickú a samotársku povahu. V roku 1850 poslal otec 17-ročného Alfréda na študijnú cestu do USA, Nemecka, Francúzska a Talianska, kde získal prehľad o parných a teplovzdušných agregátoch a najnovších výskumoch v oblasti výbušnín. Chemici sa vtedy usilovali o nahradenie kombinácií pušného prachu používaných vo vojenstve, kontrolovateľnou výbušninou vyrobenou z nitroglycerínu. Kým on študoval, jeho dvaja starší bratia sa aktívne zapojili do vedenia rodinného podniku, orientujúceho sa na vyzbrojovanie ruskej armády. Otec takto charakterizoval vlohy svojich troch synov: „Ludwig má najviac génia, Alfréd najviac usilovnosti a Robert najviac podnikavosti.“ Alfréd dokončil svoje štúdia v Paríži a v USA. Možno aj počas týchto rokov sa stotožnil s jednou zo svojich myšlienok: „Rozširovať vedomosti, znamená rozširovať úspech…“

Patent na patenty
Po úpadku firmy v Petrohrade sa v roku 1863 vrátil otec s Alfrédom a najmladším synom Emilom do Štokholmu. Tu začal Alfréd rozvíjať výrobu výbušného nitroglycerínu, podával prvé patenty, ktoré sa netýkali len výbušnín, ale aj syntetických materiálov, telekomunikačných metód, výstražných systémov, a pod. Za celý život ich bolo 355. Neskôr, keď mu zakázali experimenty s nitroglycerínom v dosahu hraníc mesta Štokholm, začal ich prevádzať na člne, ktorý kotvil na jazere Mälaren. V tom čase zahynul spolu s ďalšími osobami pri explózii brat Emil. Táto tragédia sa Nobela veľmi dotkla. Rovnako ako aj smrť jeho matky v roku 1889.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.