referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľuboš, Ľubor
Piatok, 24. septembra 2021
Príčiny americkej revolúcie
Dátum pridania: 20.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rokvel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 770
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 16m 40s
Pomalé čítanie: 25m 0s
 
13 britských kolónií v Severnej Amerike(Massachusetts, New Hampshire, New York, Rhode Island, Connecticut, Pennsylvania, New Jersey, Delaware, Maryland, Virginia, North Carolina, South Carolina, Georgia)zaznamenalo v 18. storočí nezvyčajný nárast populácie. V roku 1700 mali tieto kolónie 250 000 obyvateľov, kým v roku 1775 ich bolo 10 krát viac, teda 2 500 000. V tomto roku bola asi 1/5 obyvateľstva kolóní afrického pôvodu. Okolo 250 000 Afričanov bolo dovezených do kolóní do roku 1775, ich počet v tomto období bol však približne 567 000, čo bolo spôsobené vysokým prirodzeným prírastkom týchto ľudí. Vačšina z nich žila ako otroci pracujúci na tabakových a ryžových plantážach v južných kolóniách. Ďaľší otroci a niektorí slobodní černosi žili aj v severných kolóniách, kde zväčša pracovali na malých farmách alebo v mestách.
Tento nárast populácie neustále sťažoval Británii vládu nad americkými kolóniami. Bol to teda dôležitý predpoklad pre vznik hnutia podporujúceho nezávislosť amerických kolónií. V roku 1750 existovala len malá politická základňa pre národné sebavedomie v kolóniách. Každá z 13 kolónií bola oddelená od ostatných, mala svojho vlastného guvernéra a zákonodárne zhromaždenie. Obyvatelia sa zaujímali hlavne o vnútornu politiku kolónie. V tomto roku neexistovali tiež žiadne politické strany, ktoré by mohli formulovať politiku pre všetky kolónie ako celok. Takéto medzikolóniové väzby boli vytvorené až ako odpoveď na politické udalosti, ktoré sa priamo dotýkali kolónií, ako napr. vojna za nezávislosť.
Obchod s dvoma najdôležitejšími tovarmi(z hľadiska zisku a objemu) bol kontrolovaný britskými obchodníkmi: bol to obchod s tabakom a cukrom. Americkí obchodníci dominovali v exporte ryže do Európy a výrobkov do Východnej Indie. A to napriek tomu, že to odporovalo britskej politike merkantilizmu-podľa nej sa surové materiály z kolónií mali najprv dopraviť do Veľkej Británie a odtiaľ mali byť exportované ako hotové produkty. Táto politika odradzovala kolonistov od obchodovania s inými štátmi ako s Veľkou Britániou.
Účasť kolonistov v transatlantickom obchode spôsobila hospodársky vzostup amerických prístavných miest ako napríklad Boston, New York, Philadelphia, Baltimore, Newport a Charleston. Tieto mestá začali poskytovať niektoré komerčné služby, napríklad poistenie, a tiež si začali samé vyrábať laná, plachty ba dokonca aj lode.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Encarta Encyclopedia, Encyclopedia Britannica
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.