referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anabela
Sobota, 20. augusta 2022
Dejiny a revolúcie
Dátum pridania: 31.07.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: emils
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 715
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 18.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 30m 10s
Pomalé čítanie: 45m 15s
 
Kniha sa delí na niekoľko častí, ktoré postupne vysvetľujú a objasňujú pojem revolúcií. Na konkrétnych podrobných príkladoch niekoľkých veľkých revolúcií je v knihe relatívne dobre ilustrované, čo je jadrom tejto knihy. Vrátim sa však nateraz späť k rozdeleniu knihy. Delí sa na tieto časti:
- Všeobecná časť.
- Revolúcie vertikálne endogénne
- Revolúcie vertikálne exogénne
Ďalšie dve časti považujem skôr za grafické, zhrňujúce a informatívne.
Začnem teda všeobecnou časťou.
Ako prvé v knihe figuruje vymedzenie zákl. pojmov. Keďže kniha je najmä o revolúciách, tak ako prvý sa dostáva pod drobnohľad pojem „revolúcia“. Autor nám predkladá, vývoj pojmu revolúcia od dôb, kedy znamenal niečo cyklické. Teda niečo na spôsob „rotácie elít“. V pôvodnom slova zmysle sa teda slovo revolúcia skôr približovalo pojmu reforma. Až v 18 stor. naberá slovo revolúcia ten význam, ktorý si každý z nás pri tomto slove predstaví. Teda absolútna zmena vlády i systému vládnutia a rovnako i zmena spoločenských pomerov a to všetko spravidla násilnou cestou. Za pozornosť stojí i autorovo tvrdenie, že žiadna revolúcia sa nedá popisovať ako jednorázový akt, ale skôr ako proces. Čiže skôr séria za sebou nasledujúcich prevratov – zdanlivo spolu nesúvisiacich – sa nám v konečnom dôsledku ukáže, ako celok na ktorého konci sú prevratné spoločenské a ideologické zmeny. Pre doplnenie autor udáva všetky pojmy, ktoré sa často zamieňajú s pojmom revolúcia. Sú to pojmy ako: stavovské povstania palácová revolúcia, puč, štátny prevrat, a pod. Pojem revolúcia, ktorý chcel autor upresniť a vymedziť sa podarilo k jeho terajšej podobe doviesť v prácach mnohých autorov o ktorých sa zmieňuje v nasledujúcej časti knihy.
Bádanie po revolúciách sa javí, ako analýza príčin vzniku revolúcií, no autor nám chce predstaviť len niekoľko priekopníkov v oblasti skúmania revolúcií. Pozornosť tu vyžaduje najmä fakt, že skúmanie revolúcií je v rukách niekoľkých vied súčastne. Po samostatných prácach historikov, sociológov či politológov sa prišlo na to, že cesta k cieľu vedie jedine cez spoluprácu v rámci menovaných vied. Bádaniu na poli vzniku, príčin a výsledkov revolúcií sa podieľalo nesmierne množstvo autorov. Na typológiu revolúcií autor zhotovil relatívne prehľadnú tabuľku , ktorej obsah priblížim a vysvetlím, pretože v ďalšom texte bude potrebné rozlíšenie pojmov uvedených v tejto časti textu.
Revolúcie autor delí na dva základné celky: a to: Revolúcie v pravom slova zmysle a prenesenom slova zmysle.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Krejčí, J.: Dějiny a revoluce. Naše vojsko, Praha 1992.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.