referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Veronika
Sobota, 4. februára 2023
Móhandás Karamčand Gándhí životopis
Dátum pridania: 10.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katush
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 163
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
„Nenásilie je prvé prikázanie mojej viery. Je to tiež posledné prikázanie môjho kréda.“
„Keď si myslíš, že celý svet je ZLÝ, tak si uvedom, že sa skladá aj z ľudí, ktorí sú tákí ako TY.“
Ázia a dekolonizácia
Pred koncom druhej svetovej vojny väčšina krajín v Ázii patrila medzi európske kolónie. Len Čína, Siam (dnešné Thajsko) a Japonsko ostali slobodné. V priebehu nasledujúcich desiatich rokov sa mnohé z týchto krajín dekolonizovali.

Britská India
V Indii rástla britská moc od 18. storočia. Koncom 19. storočia bola pod jej nadvládou väčšia časť krajiny. Po prvej svetovej vojne však britské hospodárstvo zoslablo a len veľmi ťažko sa dalo veľké impérium udržať. Demokratické myšlienky zo Západu a právo krajiny na vlastnú vládu prenikali aj sem, čím sa zväčšovala aj túžba po samostatnosti. Dve hlavné náboženské skupiny – hinduisti a moslimovia – začali vytvárať osobitné politické organizácie s cieľom bojovať za nezávislosť Indie. Rabíndranáth Thákur
(1861 Kalkata - 1941 Kalkata) Bol indickým filozofom, bengálskym básnikom, prozaikom, dramatikom, mysliteľom, hudobným skladateľom, sociálnym reformátorom. Je nositeľom Nobelovej ceny (1913). Požadoval spoluprácu medzi Východom a Západom a harmonické vyrovanie sa východného a západného myslenia. Dielo R. Thákura predstavuje jeden zo vzácnych príkladov syntézy európskej kultúry a východnej kultúry v rámci kultúry 19. stor.

Móhandás Karamčand Gándhí
(1869-1948)

Bol jedným z vodcov národnooslobodzovacieho hnutia v Indii, zakladateľ gándhizmu. Východiskovým princípom jeho filozofie je stotožnenie boha a pravdy. Pochopenie pravdy je spojené s procesom mravného sebazdokonaľovania. Jeho etické názory sa zakladali na džinistickom princípe ahínsa (zákone lásky a zákone utrpenia) a na princípe brahmačarje (nepripúštajúcej zhovievavosť k ľudským slabostiam), aparigany (nezištnosti) atď. Vo svojich názoroch na vzťah Východu a Západu na rozdiel od Thákura zastával heslo "non-cooperation". Mladý indický právnik Móhandás Karamčand Gándhí z Bombaja prišiel roku 1883 do juhoafrického prístavného mesta Durban, aby na požiadanie jedného zo svojich bohatších klientov úspešne doriešil istý súdny spor. Bol oblečený ako európan, študoval v Londýne a tam aj skladal skúšky. Gándhí, hoci sa chcel hneď po vybavení svojho prípadu vrátiť späť do vlasti, sa čoskoro upísal inému poslaniu: stal sa ochrancom práv utláčaných a diskriminovaných.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Udalosti 20. storočia, Ľudia, ktorí zmenili svet, http://www.ceskenoviny.cz, http://www.sweb.cz/zuan/gandhi/gandhi.htm, http://www.hyperlink.cz/vendetr/g2.htm
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.