Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Pád berlínskeho múra

NDR 9.11.1989
NDR otvorila svoje západné hranice. Berlínsky múr a ostnatý drôt už prestal rozdeľovať obyvateľov dvoch častí Nemecka, pre ktorých sa začala nová epocha. Udalsoti historického dňa:19:00

Schabowského vyhlásenie
Člen Politického byra Jedntonej socialistickej strany Nemecka (SED) Gu(ä)nter Schabowski na tlačovej konferencii, ktorú v priamom prenose vysielala TV,uviedol:

„Súkromné cesty do zahraničia sa povoľujú bez akýchkoľvek podmienok. Kompetentné pasové a vízové orgány ľudovej polície NDR boli upovedomené, , aby potrebné viacnásobné vycestovacie víza vystavovali na počkanie.... Môžu sa využívať všetky hraničné priechody medzi NDR a NSR aj cesty, ktoré vedú do Západného Berlína.“

20:00

Fámy vo Vých. Berlíne
Vo východnom Berlíne spočiatku nik nepochopil podstatu tohto vyhlásenia. Západoberlínske hraničné priechody zívali takou istou prázdnotou ako predtým. Pomaličky sa rozšírili chýra, že priechod na Bornhollmer Strasse je otvorený.

21:00

Davy ľudí na kontrolných bodoch
Obraz sa zmenil akoby šibnutím čarovného prútika. Neprehľadné davy sa zhromaždili na hraničných priechodoch na Invaliden Strasse, Bornhollmer Strasse a Sonnen Alee v úsilí ísť na Západ. Ľudí, ktorí mali platné cestovené doklady, prepustili cez tzv. check-pointy, kontrolné body.

23:00

Rallye k hranici
Tisíce občanov NDR sa na autách(wartburgoch či trabantoch) vydali na cestu k hraníčným priechodom. Východoberlínčaniacez železné oplotenie podávali polícii svoje občianske preukazy na udelenie výstupného víza.Vystavovanie dokumentov však trvalo veľmi dlho.

23:00

Otvorili sa závory
Pohraníčníci sa už ani nepokúšali zastaviť masu ľudí. Jeden dôstojník vydak dokonca rozkaz na otvorenie hraničných závor. Na západoberlínske územie prúdili tisíce ľudí. Na priechodoch medzi sektormi sa odohrávali neopakovateľné scény. Neznámi ľudia sa vzájomne objímali. Automobilisti z NDR prechádzali špalierom nadšených občanov Západného Berlína. V krátkom čase sa ulice mesta načisto zaplnili.

3:30

Opätovné uzavretie Brandenburskej brány

Západonemeckí policajti a východonemckí pohraničiari uzavreliá cesty vedúce k Brandenburskej bráne, cez ktorú Východoberlínčania mohli nerušene prechádzať niekoľko hodín. Pomaličky sa všetkých 500 000 návštevníkov vrátilo do východného Berlína. Prvý raz sa stalo , že trabanty spôsobili na západo berlínskomúzemí kolaps. Udalosti tejto noci prispeli k nezvratnosti vedúcej k zbúraniu múru.

Múr bol symbolom: jeho zbúranie otvorilo cesty k zjednoteniu a jehi kúsky sa stali suvenírom synbolizujúcimslobodu. V nasledujúcich dňoch sa rozbehla diskusia o budúcnosti Nemecka. Helmut Kohl v nej predloˇil v Spolkovom sneme plán zapohenia vých. Nemecka do NSR cez prechodnú konfederáciu. .

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk