referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Uršula
Štvrtok, 21. októbra 2021
Založenie USA (1763 – 1789)
Dátum pridania: 19.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Shower
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 352
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Ľudia v trinástich kolóniách v Amerike boli nespokojní s britskou nadvládou. Bojovali za svoju nezávislosť a zrodil sa nový štát.

Na konci sedemročnej vojny r. 1763 bola britská vláda v Londýne i anglický kolonisti v Amerike nespokojný, hoci porazili Francúzsko a získali ich územie nielen v Kanade, ale aj ďaleko na západe okolo rieky Mississippi. Keď sa totiž francúzska hrozba pominula, kolonisti už viac nepotrebovali Veľkú Britániu, aby ich chránila. Briti však chceli vládnuť na starých francúzskych územiach a vyberať vyššie dane, z ktorých platili vojakov brániacich tieto novozískané oblasti, a tak zvýšili dane vyberané v trinástich kolóniách. Miestne koloniálne zhromaždenia tvrdili, že je od Británie nespravodlivé, aby zdaňovala americké kolónie, pretože nemôžu rozhodovať o spôsobe britskej vlády. Podľa nich ,,zdaňovanie bez zastúpenia je tyrania”. Kolónie zakázali všetok dovoz z Veľkej Británie a 4.júla 1776 zástupcovia všetkých 13 kolónií prijali Deklaráciu nezávislosti, ktorou si nárokovali samostatnosť. Toto všetko malo za následok ,,Bostonské pitie čaju” (r. 1773). Bol to symbolický protest proti britskému zdaňovaniu v Amerike. Skupina kolonistov, prestrojených za Mokawkov, prepadla tri lode v bostonskom
prístave a nahádzala do mora debny s čajom. Briti sa uchýlili k trestu a zatvorili prístav v Bostone, kým nedostali peniaze za stratený čaj. Do Nového Anglicka vyslali vojnové lode, to však situáciu len zhoršilo.

NEZÁVISLOSŤ

V zmysle ideí Thomasa Jeffersona a pod vplyvom osvietenstva americká Deklarácia nezávislosti z r. 1776 konštatovala: ,,Tieto pravdy pokladáme za samozrejmé: Stvoriteľ ich obdaril istými neodňateľnými právami, medzi nimi je život, sloboda a budovanie šťastia.”
Americká vojna za nezávislosť sa začala r. 1775. Briti boli spočiatku úspešní aj napriek tomu, že bojovali takmer 5000 kilometrov od domova. Ale Američania mali výhodu, pretože bojovali na domácom území a verili v spravodlivosť svojej veci. Šesť rokov od začiatku konfliktu sa britská armáda r. 1781 vzdala pri Yorktowne vo Virgínií, kde ju porazili vojská Georga Washingtona. Briti napokon r. 1783 uznali americkú nezávislosť v Parížskom mieri.

George Washington
(1732 – 1799)
slúžil v britskej armáde v Amerike a potom sa stal hlavným veliteľom novej americkej armády, bojujúcej s Britmi. R. 1789 sa stal prvým prezidentom Spojených štátov.

Thomas Jefferson
(1743 – 1826)
V roku 1801 sa stal tretím prezidentom Spojených štátov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Encyklopédia Histórie Sveta
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.