referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Spoločenská a politická situácia v 60. rokoch vo svete
Dátum pridania: 02.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kremesh
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 785
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 19.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 33m 0s
Pomalé čítanie: 49m 30s
 
Úvod


Po 2. svetovej vojne zavládla po celom svete túžba po spolupráci a medzi veľmocami prianie trvalo zachovať mier. Svet sa dynamicky rozvíjal, množstvo každodenných politických udalostí ovplyvňovalo ďalší vývoj svetovej ekonomiky, ale nové trendy sa prejavovali aj vo vede a technike, začala sa prebúdzať počítačová kultúra. Prudký rozvoj sa odrážal aj v umení, móde, životnom štýle, svetonázoroch, ktorých bolo čoraz viac. V umení nepanoval jediný hlavný prúd, ale tieto sa množili a liberalizovali. Šírili sa neznáme náboženstvá a vznikali rôzne sekty. Technický pokrok menil život človeka zo dňa na deň.

Ľudia presadzovali svoje idey mieru, pokoja a lásky, ale "vrchnosť" ich nie vždy rešpektovala. Skôr ako pokojné a láskavé sa 60. roky ukazujú aj ako desaťročie vojnových konfliktov a násilia (Vojna vo Vietname, studená vojna, násilne potláčané demonštrácie a atentáty..., beštiálne vraždy Charlesa Mansona...). Svet otrasený 2. svetovou vojnou sa akosi rýchlo spamätal a skoro po oslobodení sa objavujú rozpory medzi západnými spojencami a ZSSR. Západ bol znepokojený, že Sovieti importujú a rozširujú komunizmus nielen v oblastiach východnej Európy, ktorá bola okupovaná Červenou armádou, ale tiež medzi populáciou západnej Európy. Sovietsky zväz sa obával, že v Európe prevládne akýsi nový typ kapitalistického imperializmu, ktorý ohrozí sovietsku bezpečnosť. A tak boli položené základy budúceho vojnového stretu veľmocí. USA chceli odrážať sovietsku ofenzívu posilnením vojenskej sily kombináciou nukleárnych a mobilných konvenčných zbraní.
Svet sa zbrojil a tak sa stalo, že desiatky rokov po skončení druhej svetovej vojny žil svet v tieni technológie, ktorá bola schopná zničiť planétu, ale ktorá zaistila mier vo svetovej histórii medzi veľkými štátmi v podobe – studenej vojny.
Zhruba v polovici 60. rokov sa svet rozdeľuje na dva tábory, v západnom existovalo veľké množstvo spojenectiev (podľa princípu demokratickej slobody), vo východnom vznikali spojenecké bloky a ZSSR uplatňovalo požiadavku na absolútnu vedúcu úlohu (centralizmus). V socialistických krajinách sa po ukončení kolektivizácie podporuje rozvoj priemyslu a potláča sa sloboda.

60. roky sú dnes známe skôr ako "sexuálne dýchanky, hippies korálky a Beatles" – ako sa o nich vyjadril slávny guru LSD Timothy Leary, ale hlavné bolo, ako sa ľudia dívali jeden na druhého a usmievali sa s vedomím, že v ich hlavách sa deje niečo nové.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Dějiny světa v obrazech, Knižní klub, Praha 1995, Timothy Leary: Neuropolitika, Jota, Brano 1998, Mesačník Rock & Pop, Ročník VIII, čísla 6 – 9, 1997, Encyklopedický atlas světových dějin, Nakladatelství Lidové Noviny, Praha 1998, http://cdcga.org/HTMLs/decades/1960.htm, www.sixtiespop.freeserve.co.uk/, www.tipsofallaorts-sixties.htm, World Hyper History Online, V. P. Borovička: Atentáty, ktoré mali zmeniť svet, Obzor, Bratislava 1974, George Ochoa, Melinda Corey: Dějiny v datech, Umění, Knižní klub Eminent, Praha 1997
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.