referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenko
Štvrtok, 9. februára 2023
Východoslovenské roľnícke povstanie
Dátum pridania: 08.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Susan85
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 603
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 10m 50s
Pomalé čítanie: 16m 15s
 
Prečo vypuklo východoslovenské roľnícke povstanie, zvané aj cholerové? Bola skutočným dôvodom šíriaca sa cholerová epidémia?

Hlavné príčiny východoslovenského povstania vyplývali z celkového nahromadenia hospodárskeho a sociálneho útlaku poddaných, bezprostredne zo zásahov feudálov, zhoršujúcich vo zvýšenej miere životné pomery roľníctva práve na východnom Slovensku. Zvlášť tvrdo ich v tejto oblasti zasiahlo zaberanie pôdy pomocou sceľovania a regulácií pozemkov, ďalej nesprávna kvalifikácia akosti pôdy a s ňou spojené nespravodlivé zvyšovanie daní.
Urbárska pôda, ktorá bola hlavnou živiteľkou roľníctva a na ktorej spočívali všetky krajinské a stoličné dane, naturálne a robotové povinnosti voči zemepánom a cirkvám tvorila vo východoslovenských stoliciach len 17 – 18 % všetkej úžitkovej pôdy. Počet želiarov a podželiarov, t.j. prakticky bezzemkov, tvoril tu už takmer polovicu poľnohospodárskeho obyvateľstva. Aj medzi urbárskym roľníctvom prevládala chudoba. Preľudnenie východoslovenskej nížiny, kde masy bezzemkov nemali možnosť odpútať sa od poľnohospodárstva, umožnilo tu rozbujnenie rôznych polofeudálnych metód pripútavania a vykorisťovania. Preto so silnejúcim zbedačovaním roľníctva, ktoré dosiahlo kritické rozmery, mimoriadne vzrastala aj jeho nespokojnosť a nenávisť voči vrchnosti a jej pomáhačom. Prudko napätú situáciu ešte zvýšila neúroda v roku 1830. Revolučný protifeudálny duch tohto obdobia prežíval v mysliach mnohých poddaných a čakal len na príhodnú chvíľu, aby podnietil k revolučným činom. Takouto celkom neočakávanou okolnosťou, ktorá prispela k výbuchu povstania a v mnohom ovplyvnila aj jeho priebeh, bola cholerová epidémia.


Čo je cholera a odkiaľ sa šírila epidémia?

Cholera je akútne prudko prebiehajúce hnačkové ochorenie so zvracaním. Následkom dehydratácie môžu nastať svalové kŕče a obehové zlyhanie. Prenáša sa kontaminovanou vodou a potravinami, kontaktom s chorým človekom a s predmetmi ním kontaminovanými. Ochorenie trvá spravidla 3 - 7 dní.
Epidémia sa rozšírila z Ázie a po vypuknutí poľsko-ruského konfliktu sa preniesla až k hraniciam východného Slovenska. Viedenská vláda i miestne úrady robili opatrenia, aby zabránili preniknutiu epidémie do Uhorska. Tie však nepomohli a na jar 1831 sa cholera začala nezadržateľne šíriť najprv na východnom Slovensku a do jesene sa prehnala po celom Uhorsku. Do 9. augusta 1831 ochorelo v Uhorsku 19 175 ľudí, z ktorých asi tretina zomrela.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: Dejiny Československa II., Státní pedagogické nakladatelství, Praha, 1990, Dejiny Slovenska II., Vydavateľstvo SAV, Bratislava, 1987, Dejiny Slovenska ( tézy ), Vydavateľstvo SAV, Bratislava, 1955, Československé dejiny, Osveta, Bratislava, 1961, Václav Husa: Dejiny Československa, Orbis, Praha, 1961
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.