referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Xénia
Piatok, 2. júna 2023
Slovenské národné povstanie v Turci
Dátum pridania: 16.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: trepo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 729
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 11m 40s
Pomalé čítanie: 17m 30s
 
PRVÉ BOJE

Dvadsiatydeviaty august 1944 sa zapísal do dejín slovenského národa ako deň vypuknutia slovenského národného povstania, v ktorom vyvrcholil národnooslobodzovací zápas slovenského ľudu proti fašizmu a začala sa národná a demokratické revolúcia v Československu.
Vyhlásenie povstania bolo odpoveďou protifašistických síl Slovenska vedených KSS a SNR na pokus nemeckých fašistov vojensky okupovať Slovensko so súhlasom klérofašistickej vlády a prezidenta dr. Jozefa Tisu.Bezprostrednou príčinou okupácie nebolo zistenie príprav povstania, ale rozmach partizánskeho hnutia na Slovensku a nedôvera v sily a možnosti slovenského klérofašistického štátu a jeho armády toto hnutie likvidovať.Fašistické velenie bolo presvedčené, že jeho vojenské operácie na Slovensku budú mať charakter policajnej trestnej výpravy proti partizánom a skončia sa asi za týždeň.
Ako prvé okupačné jednotky prišli na Slovensko bojové skupiny plk. Von Ohlena a plk, von Juncka, každá v sile pluku.
Úlohou prvej bojovej skupiny bolo zaútočiť z priestoru Považská Bystrica-Kotešová-Dolný Hričov na Žilinu a Vrútky. Druhá skupina mala z priestoru Lieskove- Krásno-Čadca útočiť na východ a juh cez Žilinu a Ružomberok.
K prvým bojom došlo v priestore Žiliny už 29. Augusta 1944. V predpoludňajších hodinách začal veliteľ povstaleckej posádky v Žiline mjr. Dobrovodský v spolupráci s revolučným národným výbojom organizovať povstalecké jednotky. Z vojakov v posádke zorganizoval dva plne bojaschopné prápory.Ešte v ten istý deň ustúpili jednotky zo Žiliny do priestoru Strečianskej tiesňavy. Tu začali budovať ochranné postavenia. Úzka dolina Váhu, rozdeľujúca horský masív Malej Fatry, poskytovala povstalcom ideálny obranný terén. Pravda, žiadalo sa urobiť ženijné terénne úpravy. Na dokonalé prerušenie prechodnosti cestnej i železničnej komunikácie a koryta Váhu nemali však povstalci dosť ženistov, špeciálneho náradia, času a najmä účinných trhavín.
Ráno 31. Augusta zaútočili fašistické okupačné jednotky z bojovej skupiny plk. Von Ohlena na obrancov strčianskej tiesňavy.Začal prvý bojový krst príslušníkov l. čs. armády na Slovensku. To z hľadiska psychologického nebol zanedbateľný moment.
Prvý útok vojaci spolu s partizámni úspešne odrazili. Obzvlášť sa tu vyznamenali francúzski partizáni, ktorým sa podarilo zastaviť postup nepriateľských tankov. Ani druhý čelný útok nepriateľa neuspel.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.