referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Pondelok, 6. decembra 2021
Atentát na Reinharda Heydricha
Dátum pridania: 16.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: silvuska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 554
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Atentát nemožno oddeliť od celkovej situácie , ktorá bola v protektoráte. Hitlerovská okupácia hlboko , morálne a politicky otriasla širokými vrstvami českého obyvateľstva. Národ začal bojovať o svoju existenciu a uskutočňoval demonštrácie. Rast organizovaného odbojového hnutia nacistov veľmi znepokojil. Hitler sa odhodlal na ostrý zásah Dňa 27,septembra 1941 vymenoval za ríšskeho protektora SS obergruppenfruhrera a generála polície Reinharda Heydricha. Heydrichovým cieľom bolo potlačiť odbojové hnutie , plánoval urýchliť proces germanizácie a vyriešiť židovskú otázku. Poslednou úlohou bolo dolapenie československého agenta s krycím menom A – 54 , ktorý spolupracoval čs. kontrarozviedkov .
Za prvé štyri mesiace dal Heydrich 500 rozsudkov na smrť. Viac než 5000 odporcov nacizmu transportovali do koncentračných táborov a Heydrich nariadil aj úplnú likvidáciu židovského obyvateľstva .Odhalil aj agenta A – 54. Bol ním Paul Thumel .Podľa Heydricha malo byť 40 – 60 % českého obyvateľstva germanizovaného. Ostatný obyvatelia mali byť vysťahovaný alebo fyzicky zlikvidovaní. Odhalenie agenta A – 54 znamenalo pre čs. vládu veľkú stratu .Stratili spojenie s domovom ,zabezpečoval ho kp. Morávek , ktorý sa radšej zabil vlastnou rukou , akoby mal padnúť do rúk gestapa. Čs. vláda chcela obnoviť spojenie a preto od jari 1941 organizovala v Anglicku výcvik čs. parašutistov. V noci z 28, na 29. septembra 1941 odštartoval z Anglicka Halifax – bombardér s ďalekým dostrelom. Na palube boli siedmy parašutisti , ktorí po absolvovaní tvrdého a náročného výcviku v Škótsku , leteli do Čiech. Skupiny Silver A a Silver B mali za úlohu obnoviť rádiové spojenie a Jozef Gabčík a Ján Kubiš , tvorili skupinu s názvom Antrapoid. Ich úlohou bolo vykonať rozsudok nad katom českého národa Heydrichom .Dopadli neďaleko obce Nehvizdy. Skupina Antrapoid bola odkázaná na pomoc odbojových pracovníkov i drobných ľudí. Domáci odboj nebol dostatočne pripravený na takú situáciu. Radili odložiť alebo dokonca zrušiť atentát. No Londýn príkaz neodvolal.v Prahe za pomoci pracujúcich v Heydrichovom okolí zistili pracovný režim protektora. jazdil autom zo zámku v Panenských Brezanoch na Pražský hrad .
Bola streda 27, mája , okolo pol jedenástej. Gabčík s Kubišom čakali na mieste , kde sa Kirchmayerova ulica ostro zatáčala do ulice v Holešoviciach. Heydrichovo auto viedol jeho os. strážca Klein.Jozef zaregistroval , že auto s Heydrichom už ide , rýchlo zložil automat zn.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Historická revue
Podobné referáty
Atentát na Reinharda Heydricha SOŠ 2.9630 698 slov
Atentát na Reinharda Heydricha GYM 3.0206 1868 slov
Atentát na Reinharda Heydricha GYM 2.9649 466 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.