Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Útok na Hirošimu a Nagasaki

6.augusta 1945 Americké lietadlo zhodilo bombu na japonské priemyselné mesto Hirošima
9.augusta 1945 O tri dni nato zhodili Američania ďalšiu bombu na japonský prístav Nagasaki

Jadrový vek sa zrodil s prvým výbuchom atómovej zbrane, ktorý uskutočnili Spojené štáty o 530 ráno 16.júla 1945. Nesmiernu energiu, ktorá vzniká pri reakciách v atómových jadrách, dnes môžeme využívať vďaka vývoju zbraní v období 2.svetovej vojny. Hoci štatút jadrových mocností má iba 5 štátov – USA, Rusko, Veľká Británia, Francúzsko a Čína – predpokladá sa, že nukleárnym potenciálom disponujú aj niektoré ďalšie, napríklad Izrael, India, Pakistan a Juhoafrická republika.
Roku 1942 bol tím pracujúci na projekte Manhattan, intenzívnom americkom výskumnom programe pod vedením Roberta Oppenheimera, riaditeľa laboratória v Los Alamos, poverený úlohou premeniť v rámci vojnových zámerov poznatky teoretickej fyziky na použiteľné atómové zbrane.
Nemecko kapitulovalo skôr, ako bola prvá skúšobná zbraň pripravená, ale Japonsko ešte vždy bojovalo a predpokladalo sa, že nadchádzajúca invázia na jeho územie prinesie veľké straty. Pri pokusnom výbuchu atómovej bomby v púšti Nového Mexika sa využilo štiepenie atómového jadra, ktorým sa v reťazovej reakcii uvoľňovala obrovská energia.
HIROŠIMA
Prvý atómový útok, ktorý sa uskutočnil 6.augusta 1945, bol po odmietnutí ultimáta Japonskom katastrofou. Bombu zhodilo lietadlo B-29 Enola Gay 509. Celá oblasť bola zahalená niekoľko hodín po zhodení atómovej bomby do hustého nepreniknuteľného mraku dymu a prachu. Predpokladá sa, že atómová bomba zabila každého tretieho obyvateľa. 80 % mesta bolo zničených, 92 167 mŕtvych a 37 425 ranených. 6. augusta prezident Truman oznámil útok s novým druhom zbraní, na ktorých výrobu vynaložili 2 miliardy dolárov. Podľa hlavného amerického stanu sa podarilo dosiahnuť v Hirošime pomocou jedinej bomby rovnakých výsledkov, bolo by za potreby päť náletov s 1000 bombardérmi, ktoré by zvrhávali 5000 až 6000 ton trhavín.
NAGASAKI
Druhá atómová bomba bola hodená 9.augusta 1945 na poludnie japonského času na Nagasaki. Nagasaki malo v dobách mieru 212 tisíc obyvateľov. Mŕtvych bolo 40 000 a ranených 60 000. 14.augusta 1945 bol japonský cisár Hirohito nútený kapitulovať a prijať podmienky USA, Veľkej Británia a Sovietskeho zväzu...

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk