referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Patrícia, Patrik
Streda, 6. júla 2022
Romanovci
Dátum pridania: 25.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katkaze
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 084
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
Hlavnými nepriateľmi Rusov boli vždy Mongoli, alebo inak povedané Tatári. Dostali sa do Ruska, a v jednej jeho časti založili štát Zlatá Horta, ktorý ovplyvňuje ruské dejiny na dlhé obdobie. Až po porazení Zlatej Horty vzniká Moskovská Rus, ktorej novým centrom sa stáva Moskva a zaujíma tak miesto ktoré predtým patrilo Kyjevu. Postupne rastie celoeurópsky vplyv Ruska.

V roku 1613 nastupujú na trón Romanovci. Prvý panovník z ich dynastie bol Michal III. Romanov. Po porazení Zlatej Horty nastupuje na trón Ivan IV. Kalifa (Hrozný). Jedným z najdôležitejších panovníkom bol Peter I. Veľký. Ako prvý Ruský panovník mal titul cár. Rusko nebolo priamo zatiahnuté do 30- ročnej vojny. Peter Veľký nastúpil vo veľmi ťažkej situácii:
· Je tu veľmi silný feudalizmus, čo znamená, že je tu málo miest, obchodov a remesiel.
· Je obkolesené zo všetkých strán nepriateľmi. Na Severe – Švédi, na Východe – Mongoli, na Juhu – Turci a na Západe – Poľsko a Prusko.
· Bola tu veľmi silná šlachta – Bojari. Mali tradíciu vo vikingských kmeňoch. Mali veľkú bradu (ktorú im dal neskôr ostrihať), lebo mali určitú dôstojnosť, postavenie. Mali veľkú hospodársku moc, lebo vlastnili veľa pôdy.

Peter vedeľ že Rusko je vo veľmi zlej situácii, ale nevedel čo spraviť. Preto odišiel inkognito z Ruska do Západnej Európy, aby mohol sledovať ako sa tam panuje. V tomto období, keď bol v Európe ale Peter Veľký ešte oficiálne nevládol. Nejaký čas pracoval aj v prístave. Keď sa potom neskôr vrátil do Ruska, začal to pretláčať aj tu. Viedol tichú vojnu s Bojarmi. Získal si pod svoj vplyv aj armádu. Hoci Peter I. Veľký vládne sám a dominantne, jeho zámer je robiť reformy. Peter I. Veľký reprezentuje Osvietenský Absolutizmus. Zaznamenáva revolučné zmeny. Sú to kontrolované, vedomé zmeny, ktoré vedu k pokroku štátu. Jeho najdôležitejšími reformamy boli:
· Ostrihanie brád predstavieteľom Ruskej šlachty – Bojari – ktorý boli veľmi silný. Týmto znakom vlastne ukázal že má nad nimi moc. Potlačenie šlachty. Je to jeden zo znakov osvietenského absolutizmu.
· Zvýšenie daní
· Zlepšenie armády (kvôli nepriateľom, Baltskému moru a Čiernemu moru). Veľká časť peňazí išla práve do armády. Zavolal si do Ruska pruských dôstojníkov (Junkeri), aby cvičili jeho armádu. Zaviedli tu Pruský spôsob disciplíny a výcviku v armáde „Drill“. Je to úplné prijatie rozkazu. Vďaka Drillu sa zlepšila sila armády, a tak vyriešil otázku nepriateľov. Dosiahol výťazstvo v Severnej vojne (1700 – 1721).
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.