referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aurel
Pondelok, 25. októbra 2021
Babylon
Dátum pridania: 02.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Katarinka91
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 246
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Babylon, veľké a bohaté mesto, ležalo na území dnešného Iraku. Vzniklo okolo r.2300 pred Kr.a prekvitalo viac než 2000 rokov.

Mesto Babylon vynikalo mocou a krásnou architektúrov. Názov mesta zodpovedá pomenovaniu „Božia brána“. Babylon bol zároveň aj najväčším náboženským centrom.

ZIKKURATY

Mestu dominovali chrámové veže v tvare pyramídy, nazývané zikkuraty, postavené z tehál sušených na slnku. Babylon bol obohnaný vysokými múrmi a zavlažovacie kanály vybudované v okolí zabezpečovali mestu vodu potrebnú na pestovanie obilia, zeleniny a ovocia.


PRÁVA DETÍ

Babylonskí panovníci boli najvyššími predstaviteľmi svetskej, vojenskej a náboženskej moci. Najvýznamnejší z nich, Chammurapi, ktorý vládol v roku 1792 – 1750 pred Kr., vydal najstarší zachovaný zákonník na svete, ktorý ochraňoval ženy, deti a otrokov. Chammurapiho zákonník bol vytesaný do čierneho čadičového stĺpa, ktorý je vystavený v parížskom múzeu Louvre.(lúvr)
VZOSTUP A PÁD BABYLONU


Po Chammurapim ovládli Babylon Asýračania približne až do r. 605 pred Kr., keď sa vlády ujal Nabukandesar II., zakladateľ Novobabylonskej ríše. Dal postaviť veľkolepé mestské opevnenie a vybudovať viaceré nádherné budovy. Keď v r.562 pred Kr. zomrel ovládla Babylon veľká občianska vojna. V roku 539 pred Kr. sa ho zmocnili Peržania a neskôr, v roku 331 pred Kr., ho dobyli Gréci vedení Alexandrom Veľkým.


VEĽKOLEPÝ VSTUP


Úzke ulice zapĺňali zástupy obchodníkov, ktorí do mesta vstupovali cez niektorú z ôsmich brán zasadených do dvojitého mestského opevnenia. Veľká Ištarina brána, pomenovaná podľa bohyne plodnosti, bola z nich najväčšia. Bola obložená modrými glazúrovanými tehlami s reliéfmi okrídlených býkov a bájnych drakov. ZAUJÍMAVOSŤ NA KONIEC

.Ištarina brána sa týčila do výšky 12m.
 
Zdroje: Všeobecná encyklopédia pre malých a veľkých
Podobné referáty
Babylon SOŠ 2.9232 282 slov
Babylon SOŠ 2.9836 268 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.