referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
SNP v Krásnej Lúke
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stiby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 003
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Nemecký expanzivizmus nebol porazený 1. svetovou vojnou. Po vojne naberal síl pri zažmúrených očiach víťazných veľmocí. V Nemecku sa dostal k moci Adolf Hitler a s ním nastúpila dejinnú cestu jeho sprievodkyňa – nemecký fašizmus. Západné mocnosti, Anglicko a Francúzsko, sa len prizerali ako do našej vlasti pochodujú nemecké armády. Ani naša legálna vláda nezavolala na pomoc proti Nemecku svojich spojencov, hlavne ZSSR, lebo ako vláda, ktorej velili kapitalisti, sa bála o svoje postavenie. Naše dobre vyzbrojené jednotky sa na príkaz vlády vzdali bez boja. Naša vlasť bola rozdelená na dve časti: Protektorát Čechy a Morava, ktorý bol v priamej správe Nemcov a tzv. Slovenský štát, ktorý bol riadený prisluhovačmi nemeckých fašistov. Štátne zriadenie bolo u nás usporiadané podľa nemeckého vzoru. Pri moci boli fašistické organizácie a nepriatelia režimu boli prenasledovaní. Vypovedaná vojna ZSSR brala životy aj našim mladým občanom. Ľud na dedinách sa začal zaujímať aj o svoje politické uvedomenie. Nespokojnosť ľudu s vládou sa prejavila hlavne v tom, že ľud reptal, robil si posmechy z vypovedania vojny.

Podzemné hnutie

Obec leží ďaleko od priemyselnej oblasti, je čisto roľnícka, teda nemala pokrokovú robotnícku triedu ani sa s takouto nestretávala priamo v obci. Začiatkom leta 1944 sa začalo šepkať o partizánskom hnutí, potajomne sa hovorilo o sovietskych parašutistoch a partizánoch. Ľud si to len šepkal, lebo sa obával z prenasledovania.
29. augusta 1944 sa občania dozvedeli z rozhlasu o vypuknutí slovenského národného povstania. Od toho dňa sa uskutočňovali častejšie stretnutia s partizánmi. V septembri, asi okolo ôsmeho popoludní, prišli aj priamo partizáni do obce. Na dvoch jazdných koňoch prišli partizáni v ruskej rovnošate a traja peší civilisti. Potrebovali potraviny. Zastali pred miestnym hostincom. Správa o potrebe potravín sa rýchlo rozniesla po obci. Martin Palčisko, štátny cestár, vyzbieral potraviny. Zbierka potravín bola prevedená tak ticho, že sa o nej fašistické úrady nedozvedeli. Okrem tejto zbierky boli partizáni ešte aj nákup v obchode. Vyhlásenie mobilizácie SNR nebolo v obci prevedené. Až po prevrate sme sa dozvedeli mená občanov, ktorí boli zapojení do povstania (Jozef Hanzel, Anton Novýsedlák).

Príchod fašistickej armády do obce

Nemci vypuknutím povstania zúrili. Aj sovietska armáda prenasledovala fašistov na východe. Dukelské boje trvali a bolo isté. ž sovietska armáda čochvíľa prerazí obranu Nemcov.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.