referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aurel
Pondelok, 25. októbra 2021
Stručná história Bratislavy
Dátum pridania: 03.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Shower
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 267
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Bratislava

V 2. storočí pred Kristom bolo keltské osídlenie na Slovensku najintenzívnejšie a vybudovali tu mestá – oppidá. Jedným z nich bola aj Bratislava. Bratislavu založili na mieste, kde sa prerezal Dunaj cez výbežok Karpát. Bratislavský hrad, ktorý bol postavený na vrchu pri brode cez Dunaj, slúžil za vlády Veľkomoravskej ríše, ako jedno z najvýznamnejších stredísk. Pod týmto hradom sa začalo rozvíjať mesto.
V 13. storočí dostala Bratislava s 1500 obyvateľmi mestské výsady a tým sa stala jednou z najvýznamnejších miest Uhorska. Hovorilo sa tu viacerými jazykmi napr.: maďarsky, nemecky, slovensky. V období tureckej nadvlády nad veľkou časťou Uhorska sa stala korunovačným mestom.
Po 2.svetovej vojne sa začalo s novou a najrozsiahlejšou výstavbou budov. Urobili sa veľké zásahy do podoby mesta. Znehodnotilo sa historické jadro v strede mesta (Staré Mesto). Boli zničené historické pamiatky, na ktorých dnes stoja sídliská. K Bratislave sa pripájali ďalšie malé obce napr. Petržalka , Rusovce. V 20.storočí zažila Bratislava najväčší stavebný rozmach. K Bratislave sa pripojilo veľa malých obcí ako boli napríklad: Dúbravka, Karlova Ves, Rača.. Petržalka sa stala najväčším sídliskom Slovenska – žije tu 120 000 obyvateľov. Je oddelená od Bratislavy riekou, cez ktorú idú štyri mosty.(piaty je vo výstavbe). Bratislava je zaujímavá svojimi historickými a aj prírodnými pamiatkami (napr. Bratislavský hrad, Devínsky hrad, Dóm sv. Martina, Dom u dobrého pastiera, Horský park, Koliba, Grassalkovitchov palác, radnica, Ganymedova fontána...a iné.)
V posledných rokoch prebieha rekonštrukcia historického jadra Bratislavy (Hviezdoslavovo nám., hotel Carlton, podhradie), ako aj výstavba nových bytov, obchodných centier, kaviarní, výstavných siení ( napr. Hokejová sieň slávy) a množstvo ďalších stavieb a pamätihodností, ktoré pripomínajú dávnu slávu Bratislavy, čím pútajú pozornosť nielen našich ale aj zahraničných turistov.
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.