referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladislav
Nedeľa, 25. septembra 2022
Etruskovia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stiby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 636
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Medzi prvých obyvateľov Apeninského polostrova, ktorých pripravili Kelti o hlavy a veľkú časť ich dŕžav , patrili Etruskovia. Okolo roku 400p.n.l. dosiahol tento nadaný národ vrchol svojich takmer päťstoročných dejín. Etruskovia ovládli pobrežie Tyrrhénskeho mora od ústia Tibera až po severnú hranicu Toskánska. Ich organizáciu tvorilo 12 mestských štátov. Vlastnili významné ložiská rúd, pestovali námorný obchod s Feničanmi, Kartágincami a Grékmi. Mali ozbrojené sily, ktorých výzbroj zodpovedala vysokej úrovni ich technického vývoja.
Etruskovia – staroveký národ. Na čas ovládli aj Rím. Vrchol rozvoja dosiahli v 6. stor. p.n.l. V 3. stor p.n.l. sa dostali pod nadvládu Ríma. Mali naň silný kultúrny vplyv.
Etruské umenie – ostávajú mnohé problémy, ktoré sa doteraz nepodarilo objasniť. Historici umenia dlho pokladali etruské umenie za menej významné, lebo v jeho umeleckej tvorbe videli iba grécke vplyvy. bolo by však nespravodlivé neuznať originálnosť tohto umenia. Prejavuje sa záľube Etruskov pre odvážnu štylizáciu a v ich trvalej inklinácii k živým farbám a k dynamizmu v kompozícii. Táto originálnosť je z veľkej časti spätá s pôvodom etruského obyvateľstva. Herodotos, Vergilius, Horatius a Ovidius nazývajú Etrukov Lýdmi. Až za Augustovej vlády sa objavuje v spisoch Dionýza Halikarnasského nová myšlienka : po pripomienke, že Hellanikosz Mikelény spájal Toskáncov s Pelasgmi, skúma Dionyzos Herodotov názor a prichádza k záveru, že Etruskovia sú autochtónni.
Etruské umenie a náboženstvo nesú stopy osobitnej minulosti. Etruskovia vytvorili v 7. stor. p.n.l. ríšu. ku ktorej na severe patrila v období vrcholného rozkvetu, v 6. a 5. stor. p.n.l. najstaršia oblasť terramar v Pádskej nížine.
O ich jazyku, ktorý si udržali až do konca svojej samostatnosti, vieme doteraz iba málo, hoci etruské písmo je už rozlúštené. Etruská reč nepatrí k skupine jazykov etruského pôvodu.
v mestách vládli najprv králi, neskôr oligarchické rody, čo bolo dôkazom, že nevedeli vytvoriť pevnú politickú organizáciu.
etruská kultúra si zachovala črty iónsko-gréckej kultúry. Jej vplyv sa prejavoval najmä v typickom spôsobe pochovávania v sarkofágoch. Etruské hrobky sú rozmanitých druhov : najčastejšie bývajú vytesané do skaly, iné majú zvonka tvar tumulu navŕšeného na vysokom kruhovom základe z kmeňa s rímsami. Týmto hrobkám vďačíme za väčšinu informácií o etruskom umení.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Etruskovia SOŠ 2.9975 545 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.