referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
Plán Barbarosa
Dátum pridania: 06.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kwako
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 035
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
II. SVETOVÁ VOJNA PLÁN BARBAROSSA

V druhej svetovej vojne 22-eho júna 1941 hitlerovské Nemecko napadlo Sovietsky zväz. Plán útoku mal krycí názov „Barbarossa.“ Barbarossa bol bývalý nemecký cisár, ktorý vládol v Nemecku v 12-om storočí. S jeho menom sa spájali nádeje na obnovenie niekdajšej slávy nemeckého národa, preto cisárovi postavili v 19-tom storočí v Nemeckú veľký pomník. A práve jeho menom nazval Hitler útok na Sovietsky zväz, aby tak demonštroval „obnovu“ Nemecka. Vývoj vo svete a jeho vplyv na Nemecko.

Symbolicky sa dá povedať, že Hitler sa dostal k moci vďaka svetovej hospodárskej kríze v tridsiatych rokoch 20-teho storočia. Tá sa začala v USA na newyorskej burze, pričom piatok 25-ty október 1929 je známy v dejinách ako „čierny piatok“. Za menej ako týždeň sa trh s akciami na Wall Streete rozpadol. Po období prosperity nastala v USA fáza ťažkých depresií. Bol to začiatok svetovej hospodárskej krízy, ktorá sa čoskoro prejavila aj v Európe. Keďže do Nemecka a Rakúska prúdilo z USA čoraz menej kapitálu, po vypovedaní krátkodobých úverov začali úpadky nemeckých bánk. Následkom toho nastal v Nemecku pokles priemyselnej produkcie a stúpla nezamestnanosť. Vážne boli aj politické dôsledky. Deflačná politika H. Bruninga v Nemecku posilnila ľavicové a pravicové strany. Počas Svetovej hospodárskej krízy v roku 1930 sa tak v Nemecku politicky presadili nacisti: najsilnejšou stranou v ríšskom sneme sa v roku 1932 stala NSDAP na čele s Adolfom Hitlerom, aj keď nedosiahla nadpolovičnú väčšinu. Kapitálovo silné kruhy však prinútili nemeckého prezidenta Paula von Hindenburga, aby za ríšskeho kancelára vymenoval Hitlera. Za 5 mesiacov Hitlerova strana položila základy nacistickej diktatúry, ktorá poznačila negatívne celých nasledujúcich 12 rokov a to nielen v Nemecku. Potlačila politickú opozíciu, zrušila väčšinu ľudských práv. V rozmedzí rokov 1931 až 1939 sa Nemecko veľmi intenzívne pripravovalo na vojnu: náklady na zbrojenie sa zvýšili o 60%, bolo vyhlásené obnovenie brannej povinnosti a vytvorenie armády.

Keďže západné mocnosti boli k celosvetovému dianiu politicky i vojensky zdržanlivé, Hitler to využil. Začal uskutočňovať svoje expanzívne plány. Takzvaným „anšlusom“ pripojil k Nemecku Rakúsko a české pohraničné oblasti Sudety, z Čiech a Moravy vytvoril protektorát. Keď poľská vláda odmietla územné požiadavky Nemecka, oddiely SS zinscenovali porušenie hraníc z poľskej strany, čo nacistická propaganda vyhlásila za dôvod protiútoku.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.