referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Veronika
Sobota, 4. februára 2023
Bitka o Kursk (júl - august 1943)
Dátum pridania: 07.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Maťo Lipka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 054
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 11.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 19m 10s
Pomalé čítanie: 28m 45s
 
1. Prípravy
Po Stalingrade sa nemecké velenie pomerne rýchlo spamätalo a začalo mobilizovať rezervy, ľudské i materiálne zdroje. Malo ich ešte dosť, keďže takmer celá Európa pracovala na jeho ozbrojenej moci. Najvyššie nemecké veliteľstvo (Oberkomando der Wehrmacht – OKW) naplánovalo na rok 1943, hlavne na leto viacero operácií strategického významu, hoci viacero z nich ostalo už len na mapách generálneho štábu. Opäť malo prísť na rad definitívne dobitie obkľúčeného Leningradu, aj dobitie Moskvy a napokon konečné zlomenie odporu Sovietskeho zväzu. Heinrich Himmler v apríli 1943 v prejave k dôstojníkom tankového zboru SS v Charkove prehlásil: „Tu na východe...bude rozhodnuté...tu musia byť Rusi...zničení ako vojenská sila aj ako ľudia a utopiť sa vo vlastnej krvi.“ Krátko predtým sa nemeckým okupantom podarilo Charkov opätovne obsadiť, čo Himmlerovi zvýšilo sebavedomie.
Politické a vojenské vedenie Nemecka v plánoch operácií na leto 1943 precenilo vlastné sily a nedocenilo sily a možnosti Sovietskeho zväzu (V dejinách vojny sa to nestalo po prvý raz.). Pôvodné plány sa neustále menili, spresňovali a odkladali, napokon boli zavŕšené tak, že hlavnou operáciou sa stala operácia „Zitadelle“ (z nem. ‚pevnosť v meste‘ – nakoľko šlo o útočnú operáciu, jej pomenovanie bolo nelogické). V smerniciach OKW náčelníkovi oddelenia pre propagandu v brannej moci (Abteilung fur Wehrmachtpropaganda) sa hovorilo: „Bude účelné ponímať celú vec tak, že útok začali Rusi, no stroskotali na našej obrane. Naše vojsko potom prejde do protiútoku, ktorý sa rozvinul do zničujúcej bitky, v ktorej okrem značného územného zisku bolo dosiahnuté dôležité vyrovnanie frontu.“
Línia frontu pri Kursku takmer vymodelovaným oblúkom vyčnievala hlboko na západ a tak Hitler, OKW aj velitelia skupín nemeckých armád dospeli k názoru, že práve pri Kursku môžu náležite odplatiť Rusom Stalingrad. Na zbiehajúcich sa smeroch Bielgorod-Kursk od juhu a Oriol-Kursk od severu naozaj mohli vytvoriť akýsi kotol, v ktorom už videli odvetu za Stalingrad. Keby sa obkľúčenie podarilo, ocitlo by sa v ňom mnohotisícové zoskupenie sovietskych vojsk troch frontov: predovšetkým Stredného, ale aj Voronežského a Brianského. Najvyššie sovietske velenie i velenia jednotlivých frontov prirodzene nespali. Sovietska vojenská rozviedka a hĺbkový prieskum pomerne včas zistili zámery okupantov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Bojovník (dvojtýždenník antifašistov) - čísla 14 - 18, ročník XLVIII
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.