referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Zamorske obiavy
Dátum pridania: 23.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: votrelecmatka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 588
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Hlavnou príčinou na zámorské plavby bol nedostatok drahých kovov, zlatých a strieborných peňazí - európske doly boli úplne vyčerpané. V priebehu 15. st. bol problematický obchod s Východom najmä po dobytí Carihradu Turkami. V r. 1453, tieto obchodné cesty obsadili. Preto musela
Európa začala hľadať nové cesty, pretože sa nemala ako dostať do Indie. Preto sa tam chceli dostať po mori. Mali na to predpoklady, pretože už bola
objavená Heliocentrická sústava a prvá mapa na ktorej bola zakreslená
Európa, Afrika, Ázia, ostatné kontinenty neboli objavené. Prví s nimi začali Portugalci, ale len plavby pri pobreží Afriky.
Plávali smerom na Západ dostali sa až po Kanárske ostrovy, tu sa zastavili a tvrdili, že cesta ďalej na Západ už nie je možná (divoký Atlantický oceán)
Preto sa rozhodli hľadať inú cestu a dostať sa do Afriky oboplávaním Afriky, osídlili Severnú Afriku a založili 1. obchodnú portugalskú kolóniu Ceutu, postupne preskúmali celé pobrežie Afriky až po Guinejský záliv. Stadeto sa do Lisabonu dovážala slonovina, zlato, čierni otroci, vzácne drevo, kaučuk a korenie.
V r.1487 Bartolomej Diaz dosiahol Južný cíp Afriky a objavil Mys Dobrej nádeje.

V r. 1498 - Vasco de Gama oboplával Afriku, objavil ostrov Madagaskar a od Mysu Dobrej nádeje, pozdĺž pobrežia Afriky sa dostal na Indický oceán a pristál na Západnom pobreží. Indie v Kalkate , stredisko obchodu s korením a indickým tovarom. Krištof Kolumbus poskytol svoje služby Portugalcom tí ho ale odmietli , rovnako ako anglický dvor. Celkove podnikol do Ameriky 4 plavby.
Prvá plavba bola. 3. augusta - 12. októbra 1492. - Kráľovná Izabela vystrojila K. Kolumbovi 3 malé karavely (Pinta, Nina, Santa Maria) a on vyplával. Vyplával z prístavu Palos na Kanárske ostrovy a odtiaľ ďalej na Západ.
12. októbra pristál na ostrove San Domingo, kt. nazval San Salvador „spasiteľ“
V Bahamskom súostroví doplával ešte k Antilským ostrovom potom podnikol ďalšie 3 cesty - objavil ešte Malé a Veľké Antily (Kuba, Haiti), dotkol sa brehov Strednej a Južnej Ameriky a do smrti sa domnieval, že pristál na ostrovoch pred Indiou a že ju objavil, preto nazval obyvateľov Indiánmi.na ostrovoch nebol dostatok zlata ani korenia, bol obvinený z neúspechu, zbavený funkcií (hodnosť admirála a miestodržiteľa objavených zemí), v okovách privezený do Španielska a r. 1506 zomiera.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.