referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Krištáľová noc
Dátum pridania: 28.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: miki.m
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 324
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Ríšsky minister Joseph Goebbles a vedenie strany NSDAP zorganizovali v celej krajine pogrom proti Židom, ktorý vošiel do histórie ako tzv. krištáľová noc, pretože sa pri ňom porozbíjalo veľa okenných tabúľ. V noci z 9. na 10. novembra 1938 jednotky SA a členovia NSDAP zapaľovali synagogy(asi 281), plienili a ničili židovské obchody(celkom 7500), rozličné zariadenia židovských náboženských obcí a súkromné byty. Týrali a vraždili Židov. Počas pogromu bolo 91 Židov zavraždených a vyše 26000 zatknutých a odvlečených do koncentračných táborov.
NSDAP sa pokúšala výtržnosti vydávať za spontánnu reakciu na atentát, ktorý spáchal 7. novembra sedemnásťročný Žid z Poľska Herschel Grunspan na nemekého poradcu veľvyslanca v Paríži Ernsta von Ratha. Nacistická strana však sama vydala takýto rozkaz: ,,Všetky židovské obchody majú byť ihneď zničené príslušníkmi SA v uniformách…Židovské synagógy majú byť ihneď podpálené…”
Herschel Grunspan zdôvodnil svoj čin tým, že jeho rodičov vypovedali z Hannoveru do Poľska. Nemecké úrady 28. októbra zatkli 17000 poľských Židov žijúcich v Nemecku, dopravili ich k nemecko-poľským hraniciam, kde dostali v súlade s dekrétom varšavskej vlády do pasov špeciálne pečiatky, aby neboli zbavení štátneho občianstva. Postihnutí Židia nesmeli spočiatku vstúpiť do Poľska a celé dni sa ponevierali v hraničnom pásme. Atentát bol pre nacistov iba vítanou zámienkou na plánované zostrené prenasledovanie Židov, ktoré sa začalo hneď po prevzatí moci NSDAP najrozličnejšími represiami, ponižovaním a vylúčením Židov z verejného života.
Po novembrovom pogrome prudko stúplo vysťahovalectvo Židov z krajiny, ktorej nacistický režim ohrozoval ich existenciu. Prvá veľká vysťahovalecká vlna, zložená predovšetkým z politických odporcov nacizmu, sa začala v súvislosti s terorom, ktorý zavládol po požiari ríšskeho snemu 27.februára 1933. Politici, umelci a vedci odchádzali, aby sa vyhli hroziacemu zatknutiu a odvlečeniu do koncentračného tábora. Ďalší odchádzali z morálnych alebo politických dôvodov na protest proti nacistickej diktatúre. Vyhnanci pokladali za svoju povinnosť informovať zahraničie o rasistickom útlaku panujúcom v krajine, varovať pred expanzívnymi plánmi Hitlera a udržiavať kontakt s odbojom v Nemecku. Ich život v zahraničí najmä spočiatku komplikovali ťažkosti so získavaním povolenia k pobytu a starosti o zabezpečenie existencie.
 
Zdroje: Malá československá encyklopédia, Kronika ľudstva
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.