referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jarolím
Streda, 30. septembra 2020
Osobnosti starovekého Grécka
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 819
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Sochári:
POLYKLEITOS Z ARGU - grécky sochár z 5.storočia pred n. l. Vynikol ako tvorca bronzových sôch atlétov; jeho socha Doryfora (Atléta nesúceho oštep) sa stala svojimi proporciami vzorom pre neskorších sochárov.
PRAXITELES - významný grécky sochár (asi 390 - 330 pred n. l.). Narodil sa a pôsobil v Aténach; pokiaľ vieme, prvý vytvoril ženský akt (tzv. Afroditu Knidskú). V Olympii sa našiel mramorový originál jeho sochy Herma s Dionýzom.
SKOPAS - grécky sochár zo 4. storočia pred n. l. Zúčastnil sa výzdoby Artemidinho chrámu v Efeze a Mauzólea v Halikarnase.
LYSIPPOS - grécky sochár zo Sikyóna na Peloponéze, činný v druhej polovici 4. storočia pred n. l. Podľa antických správ vytvoril asi 1500 diel, poväčšine portrétnych sôch. Bol učiteľom Chareta z Lindu, tvorcu Rodoského kolosa.
FEIDIAS - jeden z najväčších gréckych a svetových sochárov (asi 500 - 429 pred n. l.). Viedol umeleckú výzdobu aténskeho Partenónu a vytvoril rad veľkolepých sôch, medzi nimi Dia Olympijského.

Literáti:
AISCHYLOS - jeden z najväčších gréckych a svetových dramatických básníkov (525 - 456 pred n. l.). Napísal 90 tragédií, z nich sa zachovalo sedem: Prosebnice, Peržania, Siedmi proti Tébam, Spútaný Prometeus a trilógia Oresteia.
ARISTOFANES - najväčší grécky básnik komédií (asi 445 - 380 pred n. l.). Narodil sa a pôsobil v Aténach; napísal 44 hier, z nich sa zachovalo jedenásť, medzi nimi Jazdci, Oblaky, Mier, Vtáci, Žaby, Ženský snem, Lysistrata a Plutos.
EURIPIDES - jeden z najväčších gréckych dramatikov (480 - 406 pred n. l.). Napísal 92 tragédií, zachovalo sa ich osemnásť; medzi najvýznamnejšie patrí Medeia, Elektra, Orestes, Trójanky, Ifigeneia v Aulide a Ifigeneia v Taauride.
SOFOKOLES - jeden z najväčších gréckych dramatikov (497 - 406 pred n. l.). Napísal 123 tragédií, z nich sa zachovalo sedem: Kráľ Oidipus, Oidipus na Kolóne, Antigona, Filoketes, Aias, Trachíňanky a Elektra.

Historici:
HERODOTOS - prvý grécky historik, autor deviatich kníh Dejín (asi 484 - 430 pred n. l.), rodák z Halikarnasu. Právom sa nazýva „otec dejepisu“. Napísal vyčerpávajúce dejiny grécko-perzského sveta od mýtických počiatkov do r. 479 pred n. l. Jeho dielo zahŕňa históriu Perzskej ríše s početnými odbočkami týkajúcimi sa Egypta. Navštívil miesta značne vzdialené od Atén - Babylon, Egypt, oblasť Čierneho mora, kde zhromažďoval informácie od ľudí, s ktorými sa stretol, a robil vlastné pozorovania.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.