referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Piatok, 20. mája 2022
Nekau I. - Neko
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jozefr
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 543
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Nekau I. vládcy v dolnoegyptskom Sau (Sais), prvý známy panovník 26. dynastie (? - asi 660 pred n.l.).
Stál na čele najslávnejšej dynastie Neskorej doby egyptských dejín. Pritom nebol panovníkom celého Egypta, ale v najlepšom prípade len niekoľkých krajov okolo svojho sídelného mesta, a nebol ani nezávislým vládcom, ale vazalom asýrskeho kráľa Asarhaddona, ktorý si podmanil Egypt roku 670 pred n. l. Dokonca hádam ani prvým vládcom vládcom z tejto dynastie. Manehto uvádza v Egyptských pamätihodnostiach pred ním ešte Strefinatea a Nechepsota, ale ich existenciu nemáme z iných prameňov doloženú. O jeho pôvode nevieme nič určité; daktorí egyptológovia sa domnievajú, že bol možno potomkom sauského kráľa Tefnecheta z 24. dynastie. Bezpečne vieme však o ňom niečo oveľa dôležitejšie: že svojou obratnou politikou voči Asýrčanom, s ktorými raz kolaboroval a raz bojoval, vytvoril podmienky pre oslobodenie Egypta a opätovné zjednotenie krajiny, ktoré uskutočnil jeho syn a nástupca Psamtek I.
Ťažko hodnotiť či súdiť politiku Nekaua I. Vo verjných prejavoch sa vyhlasoval za najvernejšieho prívrženca Asýrčanov, ale keď sa kráľ Asarhaddon stiahol z Egypta na obranu východných hraníc svojej ríše, ponechal mu ako spoľahlivému vyzalovi vládu v Sau. Nekau I. to využil a obrátil sa na kráľa Taharku, ktorý bol legálnym panovníkom Egypta, aby pripravili spoločné povstanie proti Asýrčanom. Jeho poslov však Asýrčania chytili a Asarhaddonov nástupca Aššurbanipal ho dal zatknúť a dopraviť aj so synom v putách do Ninive. Pripravovanému povstaniu predišiel potom Aššurbanipal ukrutnými represáliami. Podozrivé osoby (a pre istotu aj neveľmi podozrivé) dal ponapichovať na koly a zaživa posťahovať z kože, mestá a dediny vydal svojim vojakom na drancovanie. Najväčšmi vyčíňal, pochopiteľne, v Sau, ale Nekauovi a jeho synovi sa podarilo akoby zázrakom vyviaznuť. Nikto nevie, ako sa to stalo, ale Aššurbanipal sa dal presvedčiť o jeho nevine, prejavil mu dôveru, vrátil mu vládu a navyše ho bohato obdaroval zlatom a klenotmi. Jeho syna vymenoval potom za vládcu v Huttaherejibe (Atríbise, dnešnom Tell Atríbe neďaleko Benhy). Len čo sa však Aššurbanipal dostal do ťažkostí, Nekau I. to využil a postupne si vymohol nezávislosť. Nato sa pokúsil ovládnuť celý Egypt. Podarilo sa mu dobyť staré hlavné mesto Mennefer (Memfis), ale v ďalšom postupe mu zabránili vojská Taharkovho nástupcu Tanutamona.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Jana Pečírková, CSc. - Asýrie. Od městského státu k říši. Academia 2000., Zamarovký Vojtech, Bohovia a králi starého egypta, Perfekt 2000
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.