referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Piatok, 28. februára 2020
Stonehedge
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: punk
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 451
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Zmysel účel Stonehedge ostáva tajomstvom. Vznikali rôzne teórie od pravdepodobných až po absurdné a uvádzali sa argumenty, ktoré často ďaleko presahovali cieľ. Briský architekt zo 17.st. Inigo Jones porovnával s rímskou architektúrou. Iný sú zasa presvedčení , že do hry vstupovali mimozemské bytosti a Stonehedge používali ako pristávaciu plochu pre svoje exkurzie na zem. Nie je pravdepodobné ,že Stonehedge vôbec niekedy pochopíme, ale pre tých, ku ktorým sa prihovára atmosféra a krása tejto pamätihodnosti a jej okolia, to sotva hrá nejakú úlohu.
Stonehedge vznikal v niekolkých navzájom odlíšitelných stavebných prácach, pričom medzi niektorými z nich vyše tisíc rokov. V prvej fáze stavby, ktorá prebiehala asi okolo roku 3100 pred Kr., vznikla priekopa kruhového tvaru. Z vonkajšej strany tejto priekopy bol takzvaný Friar´s Heelstone a z vnútornej kruh priehlbín, v ktorých boli v dvoch koncentrických kruhoch vnútri priekopy položené modré kamene (kýzové meďnaté bridlice). Tieto kamene boli odstránené a asi okolo roku 1800 pred Kr. Stonehedge nadobudol dnešnú podobu. V tej dobe prvá stavebná fáza už patrila minulosti. Vznikol kruh, ktorý tvorili obrovské sivé pieskovcové balvany. Balvany boli na hornom konci spojené kamennými pokrievkami. Vnútri kruhu sa nachádzal komplex v tvare podkovy, ktorý tvoril rad obrovských kamenných kvádrov, pričom vždy dva z nich niesli jednu kamennú pokrievku. Zdá sa, že rôzne generácie modré kamene viackrát nanovo usporiadali. Dnes niektoré z nich tvoria samostatný podkovovitý oblúk vnútri pieskovcového podkovovitého oblúka a vo vnútri pieskovcového útvaru sa nachádza ďalší kruh z modrých kameňov.
Modré kamene podnietili mnohé špekulácie. Pre ich nezvyčajné geologické zloženie sa dlhý čas predpokladalo, že pochádzajú pohoria Prescelly v južnom Walese a sem boli odtiaľ dopravené po vode na pltiach.
V nedávnej dobe geológovia túto teóriu spochybnili , pretože kamene sú priveľmi rozmanité , než aby mohli pochádzať z jedného náleziska ,do okolia Stonehedge boli pravdepodobne dolvečené z rôznych miest pohybom ľadovca.
Spôsob , akým je Stonehedge skonštruovaný, nie je ani primitívny, ani náhodný, lebo usporiadanie kamenov vykazuje pozoruhodné pochopenie pre perspektívu. 4asto sa tiež zdôrazňovalo, že stavitelia museli mať značné matematické znalosti a že celý komplex sa pravdepodobne používal aj ako astronomické observatórium, možno na predpovedanie zatmení Mesiaca.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Divy sveta
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.