referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Utorok, 24. mája 2022
Aztékovia a Inkovia
Dátum pridania: 09.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rarinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 049
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 13m 10s
Pomalé čítanie: 19m 45s
 
Aztécka mytológia
Kedysi dávno žili v Strednej Amerike viaceré národy. Jedným z nich boli aj Aztékovia, ktorí sa usadili na území dnešného Mexika a založili tu výnimočné civilizácie. Ich písmo kalendár a poznatky o hviezdach boli úzko späté s náboženstvom.
Aztékovia verili, že bohovia už viac ráz stvorili a zničili svet. Obávali sa, aby sa to nestalo znova, a tak robili všetko pre to, aby nezničili miesta, kde žili. Podľa nich len jedno jediné mohlo uspokojiť bohov: ľudská krv. Preto pri náboženských obradoch prinášali bohom ľudské obety.
Príroda a podnebie Strednej Ameriky prinášali tamojším obyvateľom mnohé prekvapenia. Zemetrasenia, suchá a záplavy mohli za okamih zničiť úrodu. Ľudia teda uctievali bohov, ktorí stelesňovali nevyspytateľné prírodné sily: boha dažďa, boha kukurice, ktorá bola základom ich stravy.
V 16. storočí objavili Strednú Ameriku španielski dobyvatelia. Obyvateľov tohto územia sa usilovali obrátiť na katolícku vieru. V tomto čase aztécka civilizácia zažívala najväčší rozkvet. Španieli zničili aztécke sväté knihy i umelecké diela. Preto mnohé záhady ostávajú nevysvetlené. Našťastie sa zachovali chrámy a sochy vytesané z kameňa.
Päť Sĺnk
Aztékovia verili, že pred stvorením sveta jestvoval svet už štyri razy. Každý z týchto svetov sa volal ,,Slnko“, tak ako ich posvätná hviezda. Svety stvorili a potom aj zničili bohovia. Aztékovia žili v strachu, že nespokojní bohovia by mohli zničiť aj piaty svet, ten, v ktorom žili.
Sváry medzi bohmi
Ometeotl bol mužský i ženský boh. On stvoril všetky veci. Dal život štyrom božstvám, ktoré začali bojovať o to, kto bude vládnuť svetu: Quetzalcoatl, Operený had, boh úrody, sa mohol premeniť na Ehecatla, boha vetra a životnej sily. Tezatlipoca, čo znamená Dymiace zrkadlo, dostal meno podľa zrkadla, v ktorom videl minulosť, prítomnosť i budúcnosti. Tlaloc bol boh plodnosti, stvoril dážď a vodu. Chalchiuhtlicue, Tlalocova manželka, bola bohyňou riek a bažín.
Štyri predchádzajúce svety
· Prvému svetu vládol Tezcatlipoca. Po 676 rokoch sa jeho brat Quetzalcoatl rozhodol, že prevezme moc: hodil brata Tezcatlipocu do mora, premenil sa na obrovského jaguára, zožral obrov a ľudí, čo vtedy žili na Zemi, a privodil koniec sveta.
· Druhému svetu vládol Quetzalcoatl. Tezcatlipoca mu prichystal odvetu: rozpútal veternú smršť, ktorá zmietla ľudí a premenila ich na opice.
· Pánom tretieho sveta bol Tlaloc.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: dejiny sveta, história ľudstva, mytológie
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.