referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
František Jozef I. Habsburský životopis
Dátum pridania: 14.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lorelay266
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 376
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
18.decembra 1830 sa vo Viedni narodil František Jozef. Jeho ctižiadostivá matka Žofia Bavorská ho už od malička vychovávala ako budúceho panovníka. František Jozef bol veľmi šikovný. Už ako žiaka ho kládli za vzor pre jeho usilovnosť a svedomitosť a ako 14 – ročný už bol plukovníkom a velil regimentu. Keď 2. decembra 1848 nastúpil na trón, musel tieto svoje skúsenosti využiť, čo sa mu aj podarilo, keď v auguste 1849 pri Világosi porazil maďarské vojská, avšak aj s pomocou ruskej armády. Po revolúcii sa mnohé zmenilo. Zreorganizovala sa správa, funkcie v nej boli prístupné aj meštianstvu a reformám sa nevyhlo hospodárstvo ani armáda. Za jeho vlády stratila monarchia bohaté Lombardsko, utrpela porážku od Pruska, s ktorým sa v roku 1866 odohrala posledná bitka pri Lamači neďaleko Bratislavy. Taktiež musel František uskutočniť rakúsko–maďarské vyrovnanie v roku 1867 a jeho korunovali za uhorského kráľa.
František nebol veľmi náročný. Vstával o pol šiestej, po raňajkách sa hneď púšťal do práce, čo boli každodenné spisy, ktoré čítal, dopĺňal a podpisoval. František nemal rád výdobytky techniky– nikdy nepoužil auto, nemal rád telefóny a písacie stroje. Obed, ktorý obsahoval iba polievku a hovädzie mäso, mu podávali v pracovni na stole. Len večera sa skladala z niekoľkých chodov. Chodil spať už o deviatej a spával na železnej posteli. Mal len niekoľko oblekov a len jeden kožuch. Jeho vášňou boli poľovačky, za ktorými najradšej cestoval na Slovensko.


FRANTIŠEK A JEHO LÁSKY

Jednu z Františkových lások som už spomenula. Boli to poľovačky. Ale tá najdôležitejšia bola jeho milovaná manželka, Alžbeta prezývaná Sissi. Sissi vyrastala v Pouzenhofene so svojimi súrodencami a rodičmi Maxom a Ludovikou. Aj keď boli s Františkom rodina, „oficiálne“ sa sním zoznámila v Išli na oslave jeho 18–tich narodenín. Pôvodne si mal zobrať Nene, Sissinu sestru, avšak 15– ročná Sissi ho očarila viac. Sissi to nemala ľahké. Musela sa toho veľa učiť. Hlavne španielsku dvornú etiketu, ale okrem toho aj maďarčinu, taliančinu, francúzštinu a všeličo iné. Najviac ju však bavila jazda na koni, tiež aj poľovačky a staranie o zvieratá.
Avšak ich najväčšou láskou boli ich deti. Ich syn, ktorý sa mal stať panovníkom, spáchal samovraždu. Nakoniec sa nástupcom stal ich prasynovec, Karol IV.
Sissi, aj keď bola mladšia ako František, zomrela skôr. Stala sa obeťou atentátnika.


A tak musel František dožiť sám, za pomoci svojich poradcov. František zomrel 21. novembra 1916 vo Viedni.
 
Zdroje: Kto nám vládol
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.