referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Fedor
Štvrtok, 15. apríla 2021
Pražská Jar - priebeh okupácie v Prahe
Dátum pridania: 27.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bani
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 776
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 12m 10s
Pomalé čítanie: 18m 15s
 
Pražská jar
Dianie v ČSSR v roku 1968 je známe najmä vpádom vojsk Varšavskej zmluvy, ale toto ťažké obdobie sprevádzalo mnoho ďalších udalostí.Všetko to začalo januárovým zasadaním ÚV KSČ:Boli odštartované personálne zmeny na všetkých stranníckych úrovniach. Do funkcií nast úpili noví ľudia, ktorý boli neskoršie nazývaný predstavitelia Januára.
6. janúára bol do funkcie 1. tajomníka strany zvolený dovtedy neznámy Alexander Dubček.
A.Dubček bol neznámy strannícky funkcionár, ktorý nevadil odporcom ani zástancom prezidenta Novotného. Voľba Dubčeka, ktorý bol Slovák do tejto vysokej funkcie pomohla napraviť pošramotené česko – slovenské vzťahy.
Šejnová aféra
27. februára utiekol na Západ najvyšší stranník v armáde a člen predsedníctva Národného zhromaždenia generálmajor Ján Šejna.
Zrušenie cenzúry
Už v priebehu februára sa skončil policajný dozor nad obsahom v médiách.Ale zákonom bol zrušený až koncom Júna. Novinárom sa tak dostalo nevýdaných možností. Výtanými témami boli politické procesy 50.rokov, činnosť Štb ale aj okolnosti samovraždy Jána Masaryka v roku 1968.Sledovanosť médií bola v tej dobe vysoká. Len v mestách a v továrňach zostávali veci stále po starom. Zmeny však boli drvivou väčšinou obyvateľstva s nadšením vítané. priestor v médiách postupne dostávali aj strany s opačným názorom, aj keď ich názory boli stále Prímané s malou toleranciou. Za svoje názory nebol nikto stíhaný políciou ako tomu bolo predtým.
Úloha Čs. televízie počas Pražskej Jary
Po 15 rokoch sa televízna publicistika a spravodajstvo dostali do celkom novej pozície – stali sa – bez ideologických zábran – objektívnym informátorom, urýchľovačom spoločenských zmien v roku 1968. Najfrekventovanejšou diskusiou roku 1968 bol cyklus Mezi námi, ktorý bol vysielaný od 9. apríla do 20. augusta pravidelne každý týžden v utorok po televíznych novinách. Diskusie , polemiky a interview rôzneho žánru mali po 20 ročnom utláčaní u divákov véľký ohlas. Zrušenie cenzúry Národným zhromaždením 25. júna bolo len formálnym krokom.Publicisti a spravodajci si ideologickú a mocenskú cenzúru zrušili už vo februáry sami. Tak sa od februára 1968 postupne stávali masmédiá a hlavne televízia výraznou mocenskou silou, ktorá poháňala spoločenský vývoj.
Prostredníctvom TV bola celá republika informovaná o reakciách svojich spoluobčanov na prudko sa valiace udalosti, či už išlo o list 5 komunistických strán s ostrým útokom na médiá či o jednanie v Čiernej nad Tisou a v Bratislave.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: www.totalita.cz
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.