referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Československá republika
Dátum pridania: 15.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ramirez
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 187
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 8m 10s
Pomalé čítanie: 12m 15s
 
a) Charakteristika I. ČSR
Na konci roku 1918 bola v Čechách aj na Slovensku zložitá situácia v dôsledku územnej necelistvosti nového štátu. Československá armáda musela riešiť niekoľko konfliktov separatistických tendencií zo strany nemeckej a poľskej menšiny. Kramárová vláda pomerne rýchlo ovládla situácia v Čechách, na Slovensku predstavovala väčšie problémy Podkarpatská Rus.

Začiatkom novembra 1918 sa v Skalici zriadila dočasná Slovenská vláda, na jej čele bol doktor Vavro Šrobár. Začiatkom decembra presídlila do Žiliny s novovytvoreným Ministerstvom s plnou mocou pre správu Slovenska. Úlohou ministerstva bolo zaviesť čs. administratívu a kontrolu nad Slovenskom. Slovensko muselo byť postupne „očistené“ od maďarských úradov, armády a žandárstva. Tento cieľ sa podaril pomerne rýchlo do konca januára 1919 kedy sa ministerstvo presídlilo do Bratislavy. Najväčším problémom bolo stanovenie slovensko-maďarských hraníc. Na začiatku roku 1919 vznikla extrémistická Maďarská republika rád, rumunská a čs. armáda podnikla proti nej ofenzívny útok, avšak maďarská červená armáda prešla do protiútoku a obsadila značnú časť Slovenska. (približne 2/5 Slovenska) Čs. armáda podnikla protiofenzívu a Maďari boli zo Slovenska vytlačení. Dočasný parlament odsúhlasil celý rad zákonov, ktoré podčiarkli demokratický charakter štátu.

V roku 1920 bola prijatá ústava podľa americko-francúzskeho vzoru. 1. ČSR bola síce demokratickým štátom, ale unitárnym, riadeným z jedného centra – Prahy. Čs. vláda vytrvalo odmietala poskytnúť autonómiu Slovensku a Podkarpatskej Rusi. Z monarchie zostali rôzne formy územnej správy. V Čechách to bolo tzv. zemské zriadenie, v Uhorsku župy. Bolo zriadených šesť žúp, ale v roku 1928 nastala reforma, podľa ktorej bolo vytvorené krajinské zriadenie a župy boli zrušené. Čs. sa rozdelilo na štyri krajiny. 1. Česká, 2. Moravskosliezska, 3. Slovenská, 4. Podkarpatsko-Ruská. Unitárny charakter štátu sa však nezmenil. Hlavou výkonnej moci bol prezident, ktorý mal značné právomoci. Niekoľkokrát po sebe bol zvolený T. G. Masaryk, ktorý v roku 1935 zo zdravotných dôvodov abdikoval a nahradil ho E. Beneš.

Národnostné zloženie obyvateľstva v novom štáte predstavovalo nekompaktný celok, ktorý mohol a ako sa aj neskôr potvrdilo, veľmi účinne narúšať územnú, ale aj politickú stabilitu, ktorú nový štát výrazne potreboval. Na čele národnostného zloženia stáli Česi (51%), Nemci (23%), Slováci (15%), Maďari (745 000), Rusíni, Ukrajinci, Rusi (460 000), Židia. (180 000)
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Československá republika SOŠ 2.9459 2814 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.