referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zoltán
Utorok, 7. apríla 2020
Rok 1968 v ČSSR
Dátum pridania: 15.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Miško
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 763
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
3.-5. januára sa plénum ÚV KSČ uznieslo na nezlučiteľnosti úradu prezidenta a funkcie prvého tajomníka ÚV KSČ. Nahradil ho A. Dubček. Bol to prvý Slovák v najvyššej straníckej funkcii.

14.-15. marca
v Bratislave zasadla Slovenská národná rada. Schválila návrh posilnenia právomoci slovenských národných orgánov.

15. marca Matica slovenská vystúpila s výzvou, aby A. Novotný rezignoval na úrad prezidenta. Dôvod nespokojnosti tkvel jeho protislovenskom zameraní a nedôstojnom správaní sa pri návšteve Martina v septembri 1967.

21. marca sa v Drážďanoch stretli vedúci predstavitelia komunistických strán ZSSR, ČSSR, Poľska, Maďarska, Bulharska a NDR. Delegáciu KSČ na čele s A. Dubčekom účastníci ostro kritizovali za to, že v ČSSR sa údajne hanobí práca ľudu, špiní bezpečnosť a armáda.

30. marca Národné zhromaždenie zvolilo za prezidenta ČSSR generála L. Svobodu.

1.-5. apríla ÚV KSČ prijal Akčný program. Dokument priznal, že v predchádzajúcom období dochádzalo k potláčaniu demokratických práv a slobôd. Za prioritné ciele označil federatívne usporiadanie štátu a presadenie ekonomickej reformy zvýšením samostatnosti podnikov.

7. apríla
sa v Bratislave zišlo prípravné zhromaždenie Slovenskej organizácie na ochranu ľudských a národných práv.

8. apríla prezident L. Svoboda vymenoval novú vládu na čele s O. Černíkom.

17. apríla na Čertovici sformovali evanjelickí farári a. v. pod vedením P. Valáška skupinu, ktorej cieľom bola vnútorná obroda evanjelickej cirkvi.

13.-14. mája sa na moravskom Velehrade za účasti 2 500 kňazov a laikov zišlo celoštátne ustanovujúce zhromaždenie DKO. Na čele stál F. Tomášek z Prahy. Predsedom slovenského výboru DKO sa stal trnavský biskup A. Lazík. Ďalším dôležitým činiteľom DKO na Slovensku bol tajne vysvätený biskup J. Chryzostom Korec a P. Dubovský.

29. mája-1. júna ÚV KSČ rokoval o súčasnej politickej situácii. A. Dubček konštatoval, že sa podarilo získať dôveru občanov v politiku KSČ. Šírenie nepravdivých správ o nebezpečenstve vojenskej intervencie štátov Varšavskej zmluvy podľa Dubčeka poškodzuje súčasný kurz politiky KSČ. ÚV KSČ sa rozhodol zvolať mimoriadny zjazd na 9. septembra 1968.

13. júna vláda prijala uznesenie o povolení činnosti gréckokatolíckej cirkvi.

24.-26. júna Národné zhromaždenie schválilo ústavný zákon o príprave federatívneho usporiadanie ČSSR. 27. júna SNR schválila zákon o Matici slovenskej. Matica sa opätovne stala spolkom s možnosťou zakladať miestne odbory.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Lexikón slovenských dejín, doc. PhDr. Július Bartl,CSc. A spol., druhé, doplnené vydanie
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.