referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomíra
Streda, 19. januára 2022
Slovensko od praveku ku Veľkomoravskej Ríši
Dátum pridania: 07.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lilqaaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 186
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 
starší paleolit - človek so vzpriamenou postavou, ohniská - Spišské podhradie a Vyšné Ružbachy. kostrové pozostatky sa nenašli.
stredný paleolit - osídlenie v blízkosti termálnych prameňov, na sprašových terasách. Odliatok lebky = Gánovce pri Poprade, čelová kosť zo Šale.
mladý paleolit - nový druh - sapiens sapiens, zber a lov, najstaršie pamiatky v Cejkove pri trbišove a Venuša z Moravian pri Prešove
stredná doba kamenná - oteplovanie, teplomilné rastliny a zvieratá, zlepšenie podmienok, používanie lukov, šípov, lyží, saní.....
neolit - produktívny spôsob hospodárenia, kultúrne plodiny, domáce zvieratá, nádoby z keramiky. Nový životný štýl z Blízkeho Východu. Budovanie stálych osád.Sídla sa budovali predovšetkým pri riekach, potokoch. Osady => viacpriestorové kolové domy. Jednotlivé časti domov boli oddelené = monogamné rodiny. V blízkosti stavieb stavali zásobovacie jamy. Choval sa dobytok, ovce, kozy a pod. Lov bol iba doplnok. Pes sa stal domácim zvieraťom.

eneolit - ľudia začali obrábať pôdy pomocou dreveného radla. Obrobili väčšie plochy. Vzniká patriarchát. Novým prvkom je ovládnutie techník tavenia kovov. staršia doby bronzová - rozvinula sa dobytkárstvo. Deľba práce pokročila. Vznikajú bojovníci :-). Sídla vybudované na vyšších miestach. Spracovanie bronzu.vyrábali sa stále aj veci z kameňa a dreva. Územie Slovenska bolo dopravnou križovatkou. Pochovávanie v skrčenej polohe=> žiarové hroby.
stredná doba bronzová - mohylová kultúra.
mladšia doba bronzová -silné opevnené hradiská , žiarové pochovávanie, výroba úžitkových predmetov, chov dobytka, stavba obydia a opevnenia, spracúvanie kostí a parohov.
staršia doba bronzová - tažba železa, keramika z gréckeho prostredia vyrobená na hrnčiarskom kruhu, sociáln adiferenciácia v pochovávaní, centrálne opevnené osady.
mladšia doba železná - na Slovensku boli Kelti. Keltské osydy sa nachádzali v ohybe Dunaja, v povodí riek Ipeľ, Hron, Žitava a Nitra.

od juhu postupovali rímske vojská, ne území dnešného Rakúska zriadili provinciu Noricum a dnešného Z Maďarska provinciu Panóniu.
podnecovali rozpory medzi Germánmi
v priebehu 1. a 2. storočia pokračovali v budovaní staníc na sever od Dunaja
v poslednej tretine 2. stor.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.