referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Valér
Nedeľa, 18. apríla 2021
Rím- od republiky k cisárstvu
Dátum pridania: 12.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Sanchez
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 738
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 10m 50s
Pomalé čítanie: 16m 15s
 
Od republiky k cisárstvu:

Nikto presne nepozná začiatky Ríma, ale už okolo 10. storočia pred n. l. ľudia obrábali pôdu pozdĺž rieky Tiber v súčasnom strednom Taliansku. Rím vyrástol z jednoduchej dediny na silnú ríšu. Spočiatku Rímu vládli etruskí králi zo severu. Keď bol roku 509 pred n. l. zvrhnutý posledný etruský kráľ, rímski vlastníci pôdy vytvorili radu vodcov, senát. Svoju krajinu nazývali republika- čo v ich jazyku, v latinčine znamenalo „vec verejná“. Za ďalších 400 rokov Rím ovládol veľkú časť Európy, západnú Áziu a severnú Afriku. Keď sa v roku 47 pred n. l. dostal k moci Gaius Iulius Caesar, mesto Rím malo viac ako 150 000 obyvateľov. Caesarovi dedičia sa stali absolútnymi monarchami. Roku 286 n. l. cisár Dioklecián rozdelil ríšu na dve časti; neskôr na štyri prefektúry. Roku 395 n. l. cisár Theodosius potom definitívne rozdelil ríšu na Východorímsku a Západorímsku. Západorímska ríša s hlavným mestom Rím zanikla roku 476 n. l., Východorímska ríša s hlavným mestom Konstantinopolis trvala do roku 1453. 900-500 pred n. l. Kmene Latinov: Etruskovia
Etruskovia zo strednej Itálie ovplyvnili latinskú kultúru najmä svojím náboženstvom založenom na gréckych božstvách, abecedou a realistickými umeleckými formami.
500-31 pred n. l. Republika: Iulius Caesar
Ambiciózny vojvodca Gaius Iulius Caesar sa stal výlučným panovníkom v Ríme roku 47 n. l., keď zrušil republikový systém vlády dvoch konzulov.
31 pred n. l.- 68 Počiatky cisárstva: Augustus a Nero
Gaius Octavianus, neskôr nazývaný Augustus, nastúpil po strýkovi Iuliovi Caesarovi a roku 31 n.l. sa stal cisárom. Štyridsať rokov jeho sa nazýva zlatým vekom Ríma. V čase jeho vlády sa v Betleheme narodil Ježiš. O niekoľko rokov neskôr, v rokoch 54-68 vládol cisár Nero, ktorý bol známy svojím záujmom o umenie, ale aj krutosťou a prenasledovaním kresťanov.
49-245 Vrchol cisárstva: Traianus a Hadrianus
Traianus, narodený v Španielsku, bol vojvodcom, keď ho roku 98 n. l. senát zvolil za cisára. Za jeho schopného vedenia dosiahla ríša najväčší rozmach. Dobyl Dáciu (dnešné Rumunsko), postavil nové fórum a vybudoval akvadukdy, aby zlepšil dodávku vody. Jeho následník, Hadrianus, cestoval po celej ríši, aby sa presvedčil, že vzdialené hranice sú chránené. Jeho armáda postavila Hadrianov val, pevnosť pozdĺž škótskych hraníc.
476 Pád Západorímskej ríše: Constantinus
Cisár Constantinus (Konštantín) zmenil charakter ríše tým, že roku 311 n. l. udelil náboženskú slobodu kresťanom.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.