referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zora
Sobota, 22. januára 2022
Písma
Dátum pridania: 13.05.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Spevacka1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 536
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Najstaršie písmo

Písmo nevzniklo na jednom mieste, ale nezávisle od seba na Strednom východe, v Číne a v Strednej Amerike. Nikto vlastne presne nevie, prečo ľudia začali písať, ale prvá písomné znaky pravdepodobne používali panovníci, aby tak prezentovali svoju moc, a mestský úradnici, aby mohli zaznamenať a označiť potraviny a ďalšie produkty. Napr. v Strednej Amerike bolo používanie písme výsadou panovníka.

Klinopis

Je to jedno z najstarších foriem písma. Používali ho Sumeri, Babylončania, Asýrčania a ďalšie národy ostatných oblastí Stredného východu medzi r. 3100 až 75 pred n. l. Písmo používalo súbor klinovitých znakov, ktoré sa vyrývali trstinovým rydlom do vlhkých hlinených tabuliek. Najprv to boli skupiny jednoduchých obrázkov, ale postupne sa skupiny používali na zobrazovanie hlások alebo dokonca slabík(častí slov).

Čínske písmo

Čínske písmo sa v priebehu niekoľkých storočí zmenilo z obrázkového na znakové. Znaky predstavujú slová, alebo zvuk slov.

Obrázky a hlásky

Ľudia zaznamenávali udalosti pomocou znakov vytlačených do hliny pred viac než 10 000 rokmi. Najstaršie známe písma sú značky na hlinených tabuľkách zo sumerského mesta Uruk (okolo r. 3500 pred n. l.). Sú to údaje o predaji pôdy, záznamy o obchodnom rokovaní detaily o vyberaní daní. Dnešné písmo používa abecedné znaky na vyjadrenie rôznych hlások v slove. Najstaršie písma však používali obrázky (piktogramy) alebo symboly (ideogramy- používajú symboly), ktorými veci vyjadrovali priamo (napr. more sa znázorní vlnoukou). Takým typom písma boli aj egyptské hieroglyhy. Neskôr ľudstvo začalo používať symboly na vyjadrenie rôznych slov (logografické, čiže slovné písmo). Týmto druhom písma sú čínske znaky. Toto písmo používa na vyjadrenie každého slova jeden osobitný symbol. Preto čínština pozná takmer 50 000 rôznych znakov. Abeceda

Väčšina písiem dnes používajú abecedu. Slová sa skladajú z písmen, pričom každé z nich predstavuje znak. Angličtina používa písmená latinskej abecedy, ruština zase azbuku, ktorá má pôvod v gréckej cyrilike. Hebrejská a arabská abeceda sú odvodené od najstaršej známej abecedy(hláskové písmo), ktorú vynašli v Sýrii pred asi 3500 rokmi. Túto abecedu najprv rozvíjali Feničania, potom starovekí Gréci a Etruskovia v Itálii, od ktorých ju prevzali Rimania.

Hieroglyfy

Hieroglyfy z chrámu Ramessa II. (1290- 1224 pred n. l.). Hieroglyfy sa písali z ľava doprava, sprava doľava alebo zhora nadol.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: encyklopédia
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.