referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Šesť manželiek za dediča
Dátum pridania: 15.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: babinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 369
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Po stáročia bolo všeobecne uznávanou prvou povinnosťou kráľa zabezpečiť následníctvo svojho rodu – najlepšie mužského pohlavia. Vytrvalé úsilie Henricha VIII. Zabezpečiť udržanie kráľovského trónu pre rod Tudorovcov viedlo Anglicko v 16. Storočí k roztržke s Rímom a k založeniu anglikánskej cirkvi.

Roku 1509 nastúpil Henrich po otcovi na anglický trón a oženil sa s vdovou po bratovi Katarínou Aragónskou, dcérou španielskeho kráľovského páru Izabely a Ferdinanda. Po tom, čo sa ich 4 deti narodili mŕtve, alebo zomreli v útlom veku, porodila Katarína roku 1516 dcéru Máriu. To Henrichovi nestačilo a za ďalšiu manželku si vybral veľmi peknú Annu Boleyovú. Kráľ presvedčil sám seba, že zväzkom s Katarínou porušil biblický zákaz manželstva s vdovou po bratovi , a požiadal pápeža o zrušenie manželstva. Keď to pápež odmietol urobiť, obrátil sa Henrich na Thomasa Cranmera, arcibiskupa z Canterbury, ktorý v máji 1533 poslužne vyhlásil zväzok Henrich a Kataríny za neplatný. Medzitým sa Henrich tajne oženil s Annou Boleynovou a ich dcéra Alžbeta sa narodila v septembri. Keď sa Anne potom už nepodarilo dať kráľovi mužského dediča, Henrich ju dal v roku 1536 odsúdiť a popraviť na základe vymysleného obvinenia z cudzoložstva a hneď sa oženil s Jane Seymourovou, ktorá v nasledujúcom roku zomrela pri pôrode syna Edwarda. Henrich sa oženil ešte trikrát: s Annou z Cleves, s ktorou sa rozviedol v roku 1540, s Katarínou Howardovou, ktorú v roku 1542 popravili za cudzoložstvo, a s dvakrát ovdovenou Katarínou Parrovou, ktorá prežila kráľovu smrť roku 1547.

Zaujímavosti ohľadom Henrichovej rodiny:
 S Janou Seymourovou sa oženil na druhý deň po poprave jeho bývalej manželky
 S Annou sa rozviedol, pretože bola údajne veľmi škaredá, Manželstvo zrušili ešte v tom istom roku.
 Dcéry Henricha viedli medzi sebou celý život boje. Alžbeta a Mária sa podľa historikov nikdy nevideli. Tajné stretnutie, ktoré tak rada opisuje literatúra, kde mala Mária do očí Alžbetu nazvať „bastardom“ a Alžbeta Máriu „vrahyňou“ nie je nijako historicky doložené. Mária nikdy nezabudla pripomenúť nevlastnej sestre Alžbete jej nemanželský pôvod podľa katolíckej cirkvi.
 Alžbeta po dosadení na trón presadzovala anglikánsku vieru. Mária sa neskôr stala francúzskou kráľovnou, aj keď tvrdo bojovala za svoje právo na anglický trón.
 Mária sa po zložitých udalostiach vrátila do Anglicka, kde je dala neskôr Alžbeta popraviť a tak si upevnila svoju moc v Anglicku a upevňovala aj anglikánsku cirkev.
 
Zdroje: Veľké tajomstvá minulosti (čo sa skrýva v pozadí his. udalostí)
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.