referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Uršula
Štvrtok, 21. októbra 2021
Dinosaury a ich vyhynutie
Dátum pridania: 01.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lexmark
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 421
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Vykopavky z hornin vrchnej kriedy dokazuju, ze v tomto obdobi ila siroka paleta dinosavrov. Na konci kriedy, pred 65 milionmi rokov vsak vsetky vyhynuli. Nie je znamy ziaden pamaly upadok a ani ziadny z dinosaurov neprezil. Vieme, ze dinosaury vymreli sucasne na celom svete, aj ked nevieme preco. V obdopred 65 milionmi rokov vyhynolo aj vela inych zivocichov, ale niektore prezili. Mozeme povedat, ze takmer vsetky velke suchozemske aj morske zivocichy vyhynuli, vratane pätnastich celadi dinosaurov, ktore zili na konci kriedy.

Ako asi vymretie dinosaurov postupovalo, si mozeme predstavit, ked sa pozrieme na zivocichy, ktore prezili. Na susi to boli najmä tvoty ovela mensie ako dinosaury, zaby, korytnacky, jasterice, vtaky, a cicavce. Niektori vedci sa domnievaju, ze sa tieto zvierata mohli zahrabat do pôdy alebo ukryt sa vo vode a tak unikli pohrome. No velke krokodily takisto prezili a preto tento jav nie lahke najst vysvetlenie.
V sucastnosti sa vedci pokusaju najst presne vysvetlenie, preco doslo k vyhynutiu dinosaurov. Bolo postupne, alebo okamzite? Co take sa stalo v tom obdobi, ze to zasiaho cely svet? Vyhynuli niektore zivocichy skôr nez ostatne? Na tieto otazky nikto nepozna presnu odpoved, ale vymysleli vela rôznych teorii, ktore vysletluju ako dinosaury vyhynuli.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.