Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Roky 1995-1999

1995
  • 19. 3. 1995 - predsedovia slovenskej a maďarskej vlády V. Mečiar a G. Horn podpísali v Paríži medzištátnu zmluvu
  • 20.-21. 3. 1995 - v Paríži sa koná konferencia o stabilite v Európe; podpísaný tzv. pakt stability (Balladurov plán)
  • 30. 6. 1995 - druhá návšteva Jána Pavla II. na Slovensku a jeho 66. cesta
  • 11. 11. 1995 - 12. 11. 1995 - 1. slovenský filozofický kongres
  • 31. 8. 1995 - Únos prezidentovho syna

Okolo 11. hod. poobede zablokovali na ceste neďaleko Svätého Jura neznámi páchatelia automobil Michala Kováča ml. a syna slovenského prezidenta uniesli. O 17 hod. ho našla v jeho aute neďaleko policajnej stanice v rakúskom meste Hainburg na upozornenie anonymného telefonátu rakúskej polície. Bol v bezvedomí a na tele mal stopy násilia. Po ošetrení v miestnej nemocnici bol prevezení do Viedne, kde bol zadržaný Zemským súdom na základe medzinárodného zatykača vydaného mníchovskou prokuratúrou r. 1994 v súvislosti s podvodom týkajúcim sa slovenskej firmy Technopol.

1996

  • 1. 1. 1996 - 3. výročie vzniku Slovenskej republiky. 13.00 novoročný prejav prezidenta Slovenskej repubiky M. Kováča: kritika prepolitizovanosti spoločenského diania na Slovensku a nedostatku tolerancie v politike
  • 2. - 4. 7. 1996 - v Bratislave sa koná seminár/workshop dr. Bholeho orientovaný na jogovú terapiu
  • 20. 1. 1997 - Maliar a grafik Albín Brunovský zomrel

Jedna z nejvýznamnejších osobností slovenského výtvarného života, maliar grafik Albín Brunovský, zemrel 20. januára 1997. Bol tvorcom precíznych a magicky pôsobiacich kresieb i grafik. Ilustroval desiatky českých a slovenských kníh, z jeho rúk pochádzali i návrhy bankoviek a poštových známok.

  • 23. - 24. 1. 1998 - Významné dni historického mesta.

Do Levoče zavítalo na piate stretnutie jedenásť európskych prezidentov. Oscar Luigi Scalfaro z Itálie, Roman Herzog z Nemecka, Thomas Klestil z Rakúska, Václav Havel z ČR, Alexander Kwaśniewski z Poľska, Arpád Göncz z Maďarska, Milan Kučan zo Slovinska a ako hostiteľ Michal Kováč. Ten pozval i nového bulharského prezidenta Petra Stojanova, rumunského Emila Constantinesca a ukrajinského Leonida Kučmu. Netradičný zimní termín bol zvolený s ohľadom na blížiaci sa záver funkčného obdobia hostiteľa, slovenského prezidenta Kováča. Témou neformálnych rozhovorov zúčastnených politikov bola občianska spoločnosť ako nádej zjednotenia Európy. V rámci levočského stretnutia sa konali aj dvojstranné rozhovory hláv štátov a spoločné diskusie. Prezidenti sa venovali predovšetkým problémom integrácie európskych štátov a vzájomnej spolupráce. O tejto problematike potom jednali aj s predstaviteľmi 13 mimovládnych organizácií. Na tlačovej konferencii na záver stretnutia zaznel zhodný názor všetkých hláv štátov: štát bez otvoreného občianstva spoločnosti nemôže byť ani demokratický, ani stabilný.

Po naplnení štvorročného volebného obdobia sa v dňoch 24. a 25. septembra 1998 uskutočnili nové voľby do NRSR. Nová vládna koalícia schválila ústavný zákon o priamej voľbe prezidenta SR. Na základe tohto zákona slovenskí občania 29. mája 1999 v druhom kole zvolili za prezidenta SR Rudolfa Shustera.

Činnosť NRSR a vlády SR sa v priebehu rokov 1993 – 1999 zameriavala na realizáciu strategických politických a ekonomických cieľov – na vytváranie legislatívnych a ekonomických podmienok na začlenenie SR do Európskej Únie a NATO a na plnohodnotné integrovanie slovenskej ekonomiky do svetového hospodárstva, čo sa prejavuje v snahe o členstvo v OECD, v aktívnej práci v OSN a v Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Zabezpečenie týchto cieľov si vyžaduje zvýšiť celkovú výkonnosť ekonomiky modernizáciou a reštruktalizáciou jej základne, zabezpečiť primeranú úroveň jej konkurencie schopnosti a stabilný, pravidelný a transparentný právny a regulačný rámec a administratívne postupy.

Slovensko dosiahlo významné pokroky v úsilí udržať stabilné fungovanie demokratických inštitúcií a v zosúľaďovaní legislatívy s krajinami Európskej Únii.

V dňoch 20. – 28. 02. 1999 sa uskutočnil let prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk