referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Americkí Indiáni
Dátum pridania: 25.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bliss71
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 510
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 9.5
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 15m 50s
Pomalé čítanie: 23m 45s
 
Pôvodní obyvatelia Severnej Amerikyžili kedysi v rozľahlých priestorochsvojho kontinentu v súlade s prírodou. Príchod Európanov do Nového Svetadramaticky zmenil ich tradičný spôsob života.

Filmy a knihy o Divokom západe vytvorili na základe krátkeho úseku dejín z Indiánov legendy. O ich skutočnom živote by sa však dalo rozprávať oveľa viac ako to, čo nájdeme v historkách o indiánoch a kovbojoch. „Červenokožci“ netvorili jeden národ. Na území súčasných Spojených štátov existuje veľké množstvo rôznych skupín a kmeňov s úplne odlišným spôsobom života. Obývali územie dnešnej Severnej Ameriky tisíce rokov pred tým, než sa ho dotkla noha bieleho muža.

Prví ľudia prišli na územie Severnej Ameriky okolo roku 35 000 pnl. v dobách, keď ešte existoval pevninský most medzi Kamčatkou a Aljaškou, opustili územie Sibíru, aby sa usadili na území Severnej a Južnej Ameriky a prispôsobili sa rôznym životným podmienkam.

Niektoré kmene sa začali živiť lovom divokej zveri alebo lovom rýb. Iné dali prednosť usadlému životu a pestovaniu plodín. Každý kmeň si staval iný typ prístrešia podľa svojho spôsobu života a prírodných podmienok. Napríklad veľké prenosné stany- tepee sú ideálnym prístreším pre nomádov. Ľudia kmeňa Pueblo si zasa stavali domy z nepálených tehál, aby ich chránili pred extrémnym teplom púštnych oblastí.
Odlišné prírodné podmienky, rozdiely v spôsobe života i v stravovaní – to všetko bolo v novom prostredí príčinou vzniku zjavných rozdielov medzi Indiánmi. Líšili sa odtienkami žltohnedej pleti, pričom príslušníci niektorých kmeňov mali často krát svetlejšiu pleť ako belosi pochádzajúci z európskeho juhu. Prérioví kočovníci boli vysokí a štíhli, trvalo usadení roľníci mali sklony k tučnote. Niektorí na tvári vôbec nezarastali, iní mali fúzy a briadky....

Napriek týmto rozdielom sa môžem pokúsiť o portrét priemerného Indiána: je plecnatý, strednej výšky. Vystupujúce lícne kosti svedčia o jeho ázijskom pôvode, na tvári nás upúta výrazný, často orlí nos a tmavé oči. Vlasy má rovné, hladké a až do staroby čierne, zriedka sa medzi indiánmi objavil plešatý človek.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.