referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sergej
Piatok, 22. októbra 2021
Písmo - od uzlov a zárezov k abecede
Dátum pridania: 01.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: angee
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 028
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Písmo – Od uzlov a zárezov k abecede

PREČO bolo písmo také dôležité?
Písmo je jedným z najdôležitejších rozlišovacích znakov prvej fázy ľudského vývoja, ktorá sa nazýva civilizácia – život založený na civis (lat. označenie obyvateľov mesta). Vývoj písma umožnil ľudom rozšíriť vplyv na omnoho väčšiu oblasť a odovzdávať vedomosti z jednej generácie na druhú.
V malých spoločenstvách môžu ľudia komunikovať väčšinou osobne, akonáhle však spoločnosť dosiahne istú úroveň zložitosti, ako technickej, tak aj sociálnej, osobný kontakt prestáva byť dostatočný. Zložitosť si vyžaduje formálnu, trvalú a široko zrozumiteľnú písomnú komunikáciu.
Vývoj písma umožnil ľuďom komunikovať bez toho, aby rozprávali. Vládcovia mohli zrazu odovzdávať pokyny na veľké vzdialenosti s vedomím, že sa nemusia spoliehať na poslovu pamäť. Mohli zaznamenávať údaje o predmetoch, udalostiach, myšlienkach a po rokoch sa k nim vrátiť. Nahromadeným múdrostiam civilizácií mohol porozumieť ktokoľvek v budúcnosti.
Vynález písma vo svojom dôsledku viedol k ešte väčšej sociálnej zložitosti, čo sa prejavilo vo všetkých oblastiach spoločnosti: v práve, obchode, administratíve, poľnohospodárstve, výrobe, vzdelávaní a literatúre.

AKO boli vedené záznamy pred vynájdením písma?
Prvé záznamy – kosti s vyrytými zárezmi – sú približne 30 000 rokov staré. Objav, ktorý ukázal, že rad značiek na mnohých kostiach bol vyrytý behom určitého časového obdobia, priviedol niektorých odborníkov k názoru, že sa tieto kosti používali k vedeniu záznamov o lovenej zveri, dobytku, bojovníkoch alebo fázach Mesiaca. Bolo by to podobné ako zárezy na kúsku dreva, čo bol spôsob, ktorý sa vo všeobecnosti používal ako pomôcka proti zabúdaniu. Medzi pokročilejšie spôsoby vedenia účtov patrilo viazanie uzlov na šnúre, ktoré zdokonalili juhoamerickí Inkovia.
Aj keď mal systém farebných šnúr a uzlov svoje obmedzenia, bol dostatočne prepracovaný a pomohol Inkom viesť administratívu ríše o rozlohe 775 000 km/2.
Použitie obrázkov poskytovalo konkrétnejšie informácie. Niektorí americkí Indiáni nechávali pred svojimi vigvamami brezovú kôru s kresbami kanoe, jeleňov a stanov, aby oboznámili návštevníkov, kde sú a čo robia. Tieto primitívne obrázky pôvodne predstavovali známe predmety, ale v zložitejších piktogramoch ich bolo možné používať abstraktných spôsobom a vyjadrovať tak zložitejšie myšlienky. V raných sumerských nápisoch znamenal obrázok úst aj výraz „hovoriť “, zatiaľ čo spojenie hory a ženy znamenalo „otrokyňu“, asi preto, že otrokov bolo možné chytiť v horách.
Systémy tohto druhu mali svoje obmedzenia, pokiaľ išlo o šírku významov, ktoré dokázali vyjadriť. Ich možnosti boli príliš obmedzené pre spoločnosť, pretože sa stále rozrastali a záviseli na podrobnejších a zložitejších informáciách.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.