referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aurel
Pondelok, 25. októbra 2021
Alamogordo: skúška atómovej bomby
Dátum pridania: 03.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 670
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Alamogordo: skúška atómovej bomby

Uprostred púšte Nového Mexika asi 200 kilometrov od Albuquerque leží letecká základňa Alamogordo. Na úpätí kopca pri severozápadnom rohu základne bol skoro 39 kilometrov dlhý a asi 29 kilometrov široký komplex. Dostal meno Trinity. Tu bola za tmavej noci z 15. na 16. júla 1945 na vrchol 300 metrov vysokého ocelového stožiaru usadená plutóniová bomba, nazvaná Fat Boy - Tlstý chlapec.

Asi o 15 kilometrov ďalej bol hlavný tábor skupiny, ktorej by sa dalo hovoriť "vedecké vrchné veliteľstvo", vedené profesorom Kennethom T. Bainbridgom z Harvardskej univerzity. Tu boli vybudované budovy a ďalšie zariadenia pre skvelú spoločnosť vedcov, ktoré zhromaždil profesor J. Robert Oppenheimer z Kalifornskej univerzity. Medzi nimi bol i doktor Enrico Fermi, držiteľ Nobelovej ceny, o ktorom sa dalo povedať, že bol priekopníkom celého projektu alebo prinajmenšom, že na jeho realizácii pracoval najdlhšie a najusilovnejšie. Bol tam tiež rektor Harvardskej univerzity James Bryant Conant s doktorom Vannevarem Bushem, riaditeľom Ústavu pre vedecký výzkum a vývoj. V komplexe Trinity bol tiež Sir James Chadwick, ktorý dostal Nobelovú cenu a bol povýšený do rytierského stavu za objav neutronu a nechýbal ani ďalší držiteľ Nobelovej ceny profesor Ernest O. Lawrence, tiež z Kalifornie, ktorý vynašiel cyklotron. Profesor Edwin M. McMillan patril medzi objaviteľov plutónia, nového prvku, ktorý bol zdrojom jadrovej energie. Bolo tam ešte mnoho ďalších vedcov a samozrejme i brigádny generál Leslie R. Groves, veliteľ projektu atómovej bomby, a jeho zástupca brigádny generál T. F. Farrell.

Zo všetkých stanovišť v komplexe Trinity, rozmiestnených vždy vo vzdialenosti asi 10 kilometrov od Bodu nula, kde na vrchole svojho stožiara sedel Tlstý chlapec, bolo to najdôležitejšie stanovište S-10. Z tohto miesta doktor Oppenheimer so svojím polným veliteľom doktorom Bainbridgom vydával rozkazy a koordinoval úlohy pre ostatné stanovištia. Bainbridge mal vyslať signál, ktorý uvedie do pohybu celý komplex mechanismu tím, že najprv doktor Joseph L. McKibben, z Kalifornie, aktivuje riadiaceho robota. To spustí ďalšie roboty a vyšle premyslene rozmiestnené elektrony v správnom zlomku sekundy na správne miesto. Štyridsať päť sekúnd pred nultou sekundou, stanovenou na 16. júla 1945 v 5 hodin 30 minut, dal v chladnom mrholení pred úsvitom doktor Bainbridge znamenie a doktor McKibben aktivoval svojho robota.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.