referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alojza
Sobota, 23. októbra 2021
Kapitulácia Nemecka
Dátum pridania: 03.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 615
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Kapitulácia Nemecka

Veľkoadmirál Karl Donitz v Hitlerovej samovražde spatril príležitosť, ako rozštiepiť Veľkú trojku. Veril, že Briti a Američania budu ochotni s Nemeckom jednať ako s baštou antikomunistickej aliancie. Aby oddelil Západ od Východu, bol ochotný k čiastočnej kapitulácii iba pred západnými Spojencami. Ako prvý krok poslal reichsfruhrer Heinrich Himmler do Švédska zvláštneho agenta, aby sa tam pokúsil vyjednať podmienky pre kapituláciu wehrmachtu iba na západe. Prezident Truman odpovedal, že jedinou priateľnou variantou je bezpodmienečná kapitulácia. To Himmlerovi neponechávalo inú možnosť ako spáchať samovraždu.

Na západe sa zatiaľ nemeckí vojaci vzdávali v celých húfoch a utekali tam i vojaci z východnej fronty, aby ich do zajatia vzali západní Spojenci. Tiež nemecké civilné obyvateľstvo na východe sa snažilo utiecť na západ. Nemci, ktorí stáli proti Montgomeryho 21. armádnej skupine, sa chceli vzdať do zajatia nielen sami za seba, ale i za tie jednotky, ktoré ešte bojovali proti Sovietom. Eisenhower Montgomerymu nariadil, aby ten druhý návrh odmietol, takže 4. mája zložili zbrane iba tie jednotky, ktoré stáli proti 21. armádnej skupine. Podobný pokus uskutočnili Nemci na strednom úseku fronty, proti Hogdesovi. Pokusili sa vzdať sa do zajatia, ale chceli, aby sa kapitulácia týkala i tych armád, ktoré v Československu a v Rakúsku bojovali proti Sovietom. Američania tento návrh naprijali a zakázali nemeckému civilnému obyvateľstvu prechádzať na západný breh Labe. Nebola samozrejme vyvinutá žiadna snaha tento zákaz prakticky uplatniť, a tak na západ utiekli ďalšie tisícky Nemcov.

Dňa 4. mája Donitz uskutočnil ďalší pokus o rozštiepenie Veľkej trojky, keď vyslala admirála Hansa von Friederburga na Vrchné veliteľstvo spojeneckých expedičných síl, aby požiadal o možnosť odloženia kapitulácie zostávajúcich nemeckých vojsk na západe. Eisenhower prostredníctvom Bedella Smitha odpovedal, že celková kapitulácia na východe i na západe musí prebehnúť súčasne. Vrchný veliteľ sa odmietol stretnúť s ktorýmkoľvek nemeckým veliteľom, pokiaľ nebude podpísaná bezpodmienečná kapitulácia. Nakoniec sa Donitz podvolil a o 2 hodine v noci na 7. mája sa generálovia Bedell Smith, Morgan, Bull, Spaatz, maršál Tedder, francúzsky generál Francois Sevez a sovietský generál Ivan Susloparov s ďalšími vyššími veliteľmi zhromáždili v Remeši v respiriu. Respirium, ktoré kedysi slúžilo chlapčenskej škole, teraz slúžilo Vrchnému veliteľstvu spojeneckých expedičných síl ako štábna miestnosť. Na stenách viseli mapy posiate zapichanými špendlíkami, šipkami a ďalšími značkami, ktoré dokazovali absolutnú a dokonalú porážku wehrmachtu na západe. Miestnosť bola tak malá, že sa velitelia Spojencov museli mačkať, aby sa mohli posadiť okolo guľatého stola.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.