referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Inkovia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 991
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 22.4
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 37m 20s
Pomalé čítanie: 56m 0s
 
Zemepisné a dejepisné údaje
Staré Peru je krajinou legiend, zvláštnych a obdivuhodných.
Inkovia, nech už prišli odkiaľkoľvek, nadlho prevzali vládu nad krajinou Peru.
Inkská ríša sa rozprestierala od južnej Kolumbie, až po rieku Maule, v Chile a na východe až po amazonský prales, rozkladala sa na rozlohe 611 420 km2. Ale Inkovia vládli na tomto území len jedno storočie jestvovali len tri storočia.
Znie to čudne, a predsa je už dávno známe a dokázané, že obyvatelia južnej Ameriky vytvorili celý rad pozoruhodných kultúr, predtým, než na javisko dejín prišli Inkovia. Ani jeden juhoamerický kmeň nepoznal písmo. Známe kipu (uzlové písmo) bolo bez vykladačov, ktorí ho vedeli čítať, mŕtvym povrazom. Pokiaľ ide o historické údaje, tápame v temnotách. Okrem roku 1527, keď Francisco Pizarro prvý raz pristál na pobreží Inkskej ríše, nie je ani jeden časový údaj spoľahlivý. Španielske dobývanie a s ním i písanie dejín sa začína v roku 1932.ZEMEPISNÉ FAKTY
Prvý Španiel, ktorý na plachetnici preplával vetrom bičované peruánske more, sa volal Bartolomé Ruiz. Peru má tri tváre: pobrežnú púšť, vysoké horstvá i hlboko ležiace oblasti pralesa. A tieto tri rôznorodé paralelné pásy zeme stmelili Inkovia do jednej ríše.PREDINKSKÉ KULTÚRY

ČAVÍN, MAČIKA, PARAKAS, NASKA,
TIAHUANAKO - ČIMÚ

Tisíce rokov pred príchodom Inkov rozkvitali a zanikali kultúry, ktoré zanechali pozoruhodné dedičstvo. Väčšina z týchto kultúr sa dostala na svetlo sveta, len vďaka archeológom, pretože Inkovia sa pevne držali svojej zásady vymazať históriu podrobených národov. Robili to metódou upravovania dejín. Nielenže vládli nad krajinou a ľuďmi, ale vynucovali si, aby ich všetci uznali za nositeľov civilizácie.
Peruánci nepoznali peniaze. Juhoamerická predhistória sa zadeľuje do:

1. obdobie (asi 1200 - 400 pnl.) - pobrežná púšť na severe je už obývaná, obyvatelia poznajú hrnčiarstvo, tkáčstvo, budujú domy, pestujú kukuricu, ako hnojivo používajú guáno a hľuznatú plodinu maniok. Prvou významnou kultúrou (nebola však prvou), bola čavínska a jej hlavným motívom bol hrôzostrašný mačací boh.

2. obdobie (asi 400 pnl. - 1000 nl.). Človek ovláda okolie pobrežia a hôr, nadobúda vedomosti, zakladá mestá a dosahuje veľkú zručnosť v staviteľskom, hrnčiarskom a tkáčskom umení. Močikovia - národ žijúci v triednej spoločnosti, ovládajú severoperuánsku púšť.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Podobné referáty
Inkovia SOŠ 2.9810 487 slov
Inkovia SOŠ 2.9358 1478 slov
Inkovia 2.9956 887 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.