Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Kráľovná Alžbeta II

Královna Alžbeta II.

Britská kráľovská rodina.
2.júna tento rok kráľovná Alžbeta II. oslávila 50 rokov vládnutia v západnom chráme opátstva /1953/. Táto ceremónia bola vysielaná v rádiu po celom svete na príkaz kráľovnej v televízii. Kráľovná zdedila trón po svojom otcovi Gregorovi VI. ,lebo zomrel vo februári 1952. Jediní 4 Britskí monarchovia.
Kráľ Henrich III., kráľ Edward III, kráľ Gregor III., kráľovná Viktória vládli cez 50 rokov.
Kto je kráľovná Alžbeta II.?

Ktoré dieťa v poradí je Alžbeta?
Vo všetkých rodinách sú novonarodení, mŕtvi, manželia a láska.
Kráľovská rodina bola vždy centrom pozornosti.
Média všetko natáčali a komentovali.
Tento rok v Helou si budeme hovoriť o významných rodinách.

Kto je kráľovná Alžbeta II.?
Kráľovná sa narodila v Londýne 21.4.1926, bola prvé dieťa vojvodu a vojvodkine z Yorku. Po 5 týždňoch od narodenia bola pokrstená ako Elizabeth Alexandra Mery v kaplnke v Backinghemskom paláci. Princezná najprv bývala na ulici 145 Piccadely v Londýnskom dome až keď mala 6 rokov sa jej rodičia presťahovali do kráľovského podnájmu vo Windsore v nádhernom parku, ktorý sa stal ich vidieckym domovom.

Výchova

Princezná Alžbeta bola vychovávaná v dome s princeznou Margaret – jej mladšou sestrou. Neskôr jej otec nastúpil ako kráľ v roku 1936 a ona vedela , že jeden deň sa stane kráľovnou, začala študovať históriu a zákony.
Začala sa učiť jazdiť a mala dychtivý záujem o kone. Venovala sa amatérskemu divadlu a plávaniu.

Verejný život

Keď princezná dospela začala sa zaoberať verejným životom. Prvý krát vystúpila v rozhlase v októbri roku 1940. Bolo to počas II. sv. vojny, kedy mala 14 rokov.
Poslala správu všetkým deťom v Británii
Počínajúc marcom 1944 dychtivo sprevádzala kráľa a kráľovnú na ich cestách cez Britániu a neskôr za more. Svoje 21.narodeniny oslávila na ceste s rodičmi do Južnej Afriky.

Manželstvo a rodina

Krátko na to sa kráľovská rodina vrátila z Južnej Afriky. Bolo ohlásené , že princezná je zasnúbená z dôstojníkom Philom Mountbattenom. Teraz je kráľovský princ Phil, vojvoda z Edinburghu. Tento pár bol zosobášený 20.11.1947 v západnom chráme opátstva.
20.11.1997 kráľovná a vojvoda z Edinburgu oslávili svoju zlatú svadbu. Kráľovský pár ma 4 deti a 6 vnúčat.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk