referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Robin Hood
Dátum pridania: 23.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Hazzard
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 371
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Robin Hood, hrdina chudobných a notorický zbojník, je jedným z najznámejších a najobl'úbenejších hrdinov britských legiend. Ale existoval naozaj tento človek? Bola to skutočná osoba, ktorá žila v Sherwoodskom lese so svojou vernou družinou stúpencov, okrádala bohatých a obdarúvala chudobných a videla dlhý, trpký boj so šerifom z Nottinghamu? Alebo je to len postava z mýtov či legiend a nič viac?

Najstaršie balady ospevujúce dobrodružstvá Robina Hooda pochádzajú už zo začiatku 14. storočia. Chýr o ňom sa ešte väčšmi rozšíril po vydaní pamfletu s názvom „ Krátke spievanie o Robinovi Hoodovi, ktorý vytlačili v roku 1510. V známom diele sira Waltera Scotta „ Ivanhoe" sa Robin Hood opisuje ako priatel' a spojenec král'a Richarda zvaného Levie srdce. Podaktorí učenci sa nazdávajú, že Robin Hood a jeho meno má spojitost' s významným bohom zo severskej mytológie Wodinom. Ďalší sú toho názoru, že bol skutočným vyhnancom, ktorý ušiel pred zákonom a žil v 13. storočí v Sherwoodskom lese. Možno išlo o šl'achtica, ktorý sa dal na dráhu zločinu, lebo bol nešťastný z toho, ako sa spoločnost' správala k chudobným a tým, ktorí sa ocitli v tvŕdzi. Kandidátmi na jeho skutočnú totožnost' sú sir Robin z Locksley a gróf z Huntingtonu.

V stredoveku sa Sherwoodsky les t'ahal od Nottinghamshiru na sever až do Yorksltiru, čo by podporovalo názor, že Robin Hood z Locksley bola jedna a tá istá osoba. Anglické lesy boli kedysi spoločným vlastníctvom, kde mohol každý lovit' králiky i vysokú zver pre obživu. V stredoveku však král' vyhlásil lesy za svoj vlastný súkromný majetok a každého, ktorého prichytili, že sa tam zdržiava alebo pytliači, čakal prísny trest. Robin pravidelne porušoval tieto podl'a neho nespravodlivé zákony a pol'oval na vysokú zver, aby obstaral potravu pre seba i chudobných sedliakov žujúcich v okolí.

Existuje aj množstvo legiend o smrti Robina Hooda. Podl'a jednej z nich ochorel a vybral sa do kláštora v Kirklee, aby mu tam pustili žilou. V tých časoch to bol obl'úbený liek na mnohé choroby. Nlatka predstavená sa rozhodla, že sa mu pomstí za viacerých bohatých cirkevných hodnostárov, ktorých olúpil a nechala Robina vykrvácat'. Robin je vraj pochovaný na pozemkoch tohto kláštora, na dostrel lukom od jeho múrov. V 19.storočí rozbili náhrobný kameň, ktorý údajne označoval jeho hrob. Podl'a niektorých povestí mal tento kameň magickú silu.
 
Podobné referáty
Robin Hood SOŠ 2.9557 305 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.