referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Streda, 8. decembra 2021
Talianske letectvo proti Malte
Dátum pridania: 29.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 435
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.7
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 9m 30s
Pomalé čítanie: 14m 15s
 
Malta bola veľmi dôležitá pre Veľkú Britániu ako vojenská základňa. Ich ďalšie hlavné základne v Alexandrií a Gibraltare boli na okrajoch Stredozemného mora. Malta mala takú polohu, že sa z nej dali napádať lode smerujúce z južného Talianska na pobrežie Severnej Afriky. Slúžila ako námorná (Force-K - ponorkové a hladinové loďstvo) a letecká základňa. Taliani si uvedomovali nebezpečenstvo hrozacie z Malty pre ich jednotky a preto ju Reggia Aeronautica vystavovala stálemu bombardovaniu. Bombardované boli hlavne letiská Hal-Far, Luqa, Takali a prístav v meste Valetta.

V polovici roku 1940 boli ostrovy chránené 34 ťažkými a 8 ľahkými protileteckými delami, jedným radarom a šestimi dvojplošnými stíhacími lietadlami Gloster Gladiator. Malta bola stále zásobovaná prostredníctvom námorných konvojov, ktoré chránila RAF a lietadiel, ktoré lietali cez Gibraltar alebo priamo so Spojeného kráľovstva. Prvých päť Hurricanov pristálo na Malte v júni, ďalších dvanásť z lietadlovej lodi H.M.S. Argus 2. augusta. Operácia sa zopakovala 17. novembra, ale z 12 lietadiel bezpečne pristáli len štyri. Skupina bola napadnutá lietadlami RA, ktorá mala k dispozícií lietadlá SM.79, Cant Z.1007bis, Fiat CR.42, MC.200 a Ju-87 Stuka získané z Nemecka ako náhrada za strmhlavé bombardéry SM.85. Iba lietadlá MC.200, ktorých bol nedostatok sa mohli vyrovnať britským Hurricanom. Útočná skupina na Malte sa skladala v tomto čase z dvojplošníkov Swordfish a bombardérov Wellington. Tie uskutočnili niekoľko útokov, ale straty boli príliš vysoké. Na konci roku sa stíhacie sily skladali z 20 Hurricanov a 4 Gladiatorov, útočné z 20 Wellingtonov, 12 Swordfishov, 4 Marylandov a 4 Sunderlandov. Taliani stratili v roku 1940 23 bombardérov a 12 stíhačiek, kým RAF stratila približne 20 lietadiel.

Nasledujúci rok mal byť pre Maltu oveľa viac náročnejší. V prvých januárových dňoch roku 1941 priletela časť jednotiek Fliegerkorps X na Sicíliu. Jednotky Luftwaffe sa skladali zo 120 bombardérov, 150 strmhlavých bombardérov , 40 stíhacích lietadiel a 20 prieskumných lietadiel. 10. januára sa Fliegerkorps X skladali z 96 bombardérov (vrátane strmhlavých) a 24 dvojmotorových stíhacích lietadiel, 36 Bf-109E priletelo vo februári. Plný počet nebol nikdy dosiahnutý, najviac lietadiel mala Fliegerkorps X v máji 1941, keď mala k dispozícií 243 lietadiel. Spolu s RA podnikali na Maltu útoky, ktoré často zasahovali civilné obyvateľstvo. Na prvej misií nemecké lietadlá potopili jednu loď a ťažko poškodili lietadlovú loď Illustrious, ktorú muselo opustiť 78 lietadiel, z toho 42 stíhacích. V tomto čase bolo podniknutých približne 80 bojových vzletov denne.

Napriek tomu konvoje prichádzali na Maltu a v auguste 1941 dosiahli sily 22 000 mužov, 112 ťažkých a 118 ľahkých protileteckých diel. RAF mala na malte 15 Hurricanov I a 60 Hurricanov II umiestnených na rôznych letiskách. Tieto lietadlá prileteli s lietadlových lodí H.M.S. Ark Royal a H.M.S. Victorious. Na konci Septembra priplával na Maltu veľký konvoj (operácia Halbred), ktorý bez poškodenia doviezol 50 000 ton zásob, s ktorými mohla Malta odolávať útokom až do roku 1942. V novembri Force-K, námorníctvo a RAF zvýšili straty na nepriateľských konvojoch smerujúcich na pobrežie Severnej Afriky o 60%. Taliani a Nemci nevedeli, že Britom sa podarilo rozlúštiť taliansky námorný kód. Aby sa neprezradilo, že Briti majú rozlúštený taliansky námorný kód, útokom na konvoj predchádzal prelet priezkumného lietadla. Tlak na Maltu sa čiastočne znížil po začiatku operácií v Juhoslávií, Grécku a na Kréte, čo vyžadovalo presun jednotiek Luftwaffe. V novembri 1941 RAF mala na Malte 7 eskadier a časť 8 plus dve eskadry Fleet Air Arm (FAA). Na Malte boli umiestnené rôzne lietadlá, hlavne Hurricane vyzbrojené len kanónmi a guľometmi, bombardéry Vickers Wellington, rôzne hydroplány, Beauforty a Beaufightery, Swordfishe a Albacore. Bombardovacie eskadry boli vybavené strednými bombardérmi Blenheim. Tie pristáli na Malte prvý krát 26. apríla 1941 a boli požívané na útoky proti nepriateľským konvojom smerujúcim na sever Afriky. Neskôr boli napádané aj talianske letiská na Sicílií, niekedy s veľkým úspechom, 4. januára 1942 zničili 10 lietadiel a ďalších 30 poškodili. Pri tomto nálete nezaznamenali sily RAF žiadne straty. Blanheim bolo prvé lietadlo vybavené radarom, ktoré bolo nasadené v oblasti Malty. Blanheimy mali aj výbavu na nočné lety a používali sa ako nočné stíhačky, neskôr ich nahrdili silnejšie a lepšie Beufightery. Regia Aeronautica pokračovala v bombardovaní letísk a prístavov novými lietadlami MC.202 a strednými bombardérmi Cant Z.1007bis. V decembri 1941 lietalo z lietadlových lodí pri Malte 183 Hurricanov, 8 lietadiel Swordfish a 11 Albacore. Straty RAF na konci riku 1941 dosiahli viac ako 100 Hurricanov a množstvo bombardérova a iných lietadiel. RA stratila 38 stíhacích lietadiel a 32 bombardérov, Luftwaffe stratila 81 lietadiel, pričom skoro všetky boli bombardéry.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.