referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Deň boja za slobodu a demokraciu 17.november 1989
Dátum pridania: 16.11.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Hančule
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 285
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

Deň študentov - v Prahe začali oslavy, ktoré sa zmenili na demonštráciu proti komunistickej vláde. Okrem Prahy boli večer ľudia v uliciach všetkých väčších miest. Polícia- vtedy VB použila vodné delá, obušky...a študenti sa bránili spevom a všelijakými heslami (napr: "Máme holé ruce"- nie sú ozbrojení).
Od tohto dňa ľudia pravidelne počúvali pravdivé informácie z rádia Slobodná Európa, ktoré však vysielala nielen pre nás, ale ja pre našich krajanov / ČESI /, ktorí či už dobrovoľne alebo nie opustili našu krajinu a začali sa vracať z emigrácie.

Ale spev dovtedy "zakázaných" spevákov sa už ozýval aj z celoštátnych rádií a ulíc miest, kde sa denne ľuďom prihovárali ľudia, ktorí bojovali proti komunistickému režimu. Napr: Alexander Dubček, Diensbier, Pithart, Budaj, Gál, Ruml a jeden z najvýznamnejších disidentov Václav Havel, predstaviteľ novej strany v ČR- Občanské fórum. Náš budúci prezident.

Protipólom na Slovensku VPN- Verejnosť proti násiliu, ktorá sa nám prihovárala hlasom Milana Kňažka. Tieto osobnosti "novej vlády" sa snažili o zvrhnutie komunistického režimu, aby nastala vláda ľudu-DEMOKRACIA. Denne sa prihovárali v uliciach a ukľudňovali najmä spevom štátnej hymny, ďalej spevom spevákov protestsongov Marty Kubišovaj, Jaroslava Hutku a Karla Kryla. Snažili sa takto o presadenie zmeny režimu bez vojenského zásahu, a preto sa neskôr začalo novembrovej revolúcií hovoriť tiež NEŽNÁ či SAMETOVÁ.

Symbolom, okrem spevu hymny na námestiach, sa stali štrngajúce kľúče- pomyselná kľúče od nášho štátu a tiež TRIKOLÓRA- trojfarebná stužka z farieb našej vlajky, ktorú všetci nosili na kabátoch, čiapkach alebo na kočíkoch.
Keď odstúpila komunistická vláda, zmenila sa naša ústava, konkrétne v článku 4.- zrušila sa vedúca úloha komunistickej strany pri vedení štátu, boli prvé slobodné voľby ako aj nový prezident a začal sa proces demokratizácie našej krajiny. / Pre nás sa otvorili hranice s Rakúskom, Nemeckom atď. /

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.