referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Demeter
Utorok, 26. októbra 2021
Väznice
Dátum pridania: 10.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: und sonst?
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 478
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 13
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 21m 40s
Pomalé čítanie: 32m 30s
 
Úvod
Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti aj v právach. Základné práva a slobody sú nezadateľné, neodcudziteľné a nezrušiteľné. Listina základných práv a slobôd

Nikdy sa nemá hovoriť nikdy. Nikdy nespravím nič také, aby som bol väzňom, za mrežami, zbavený slobody, v ktovieakej spoločnosti. Áno, samozrejme.
Ale koľko väznených, predtým jako sa nimi stali, si to povedalo! Všetci páchatelia sú presvedčení, že práve oni chytení nebudú. Inak by sa predsa tak svojrázne neživili. Ale aby sme nikomu nekrivdili – aj množstvo tých, ktorí sa dostanú do tajto viac než nepríjemnej situácie, do trestného procesu… a skončia v malej miestnosti za mrežami, sa o to môžu „pričiniť“ nešťastnou náhodou.

Dôvodom prečo sme sa zamerali na túto tému nebola honba za senzáciami, ale naopak príbehy skutočných ľudí so skutočnými problémami.
Množstvo ľudí si myslí, že väzenie sa stalo synonymom pre ničnerobenie „za byt a stravu“, pozeranie televízie a útočiskom pre ľudí, ktorí majú konieckoncov istú strechu nad hlavou a je o nich postarané na účet nás všetkých.
Ale táto predstava je naozej len zdanlivá.

Druhy väzníc
Podľa miery ostrahy, uplatňovania bezpečnostných pravidiel a resocializačných programov sa väznice delia na tieto typy: a) s dohľadom
b) s dozorom
c) s ostrahou
d) so zvýšenou ostrahou

Iba súd rozhoduje o tom, do akého typu má byť odsúdený zaradený.
a) Odsúdení majú voľný pohyb v priestore väznice, spálne si môžu zamykať, ale druhý kľúč má samozrejme personál. Po pracovnej dobe môžu nosiť civilný odev a navštevovať s povolením riaditeľa v okolí väznice kultúrne a športové akcie samostatne alebo s doprovodom pracovníka VS. O dobe a priestore voľného pohybu dostanú potvrdenie. Bez dozoru pracujú mimo väznice. Návštevy môžu prijímať bez dozoru jedenkrát za týždeň v dobe určenej vnútorným poriadkom. Jedenkrát za 14 dní im môže riaditeľ povoliť v doprovode návštevy pohyb mimo väznice na 48 hodín. Balíček do 5kg majú právo prijímať jedenkrát za 14 dní.
b) Odsúdení sa pohybujú voľne v priestore väznice. Spálne si zamykajú. Po večierke
sa hlavné dvere ubytovne zamykajú. Vlastný odev môžu nosiť len v dobe návštev, pri športe, bohoslužbách a spoločných akciách mimo väznice. Priepustky dostávajú len tí, ktorým riaditeľ povolí samostatnú dochádzku na pracovisko mimo väznice.
Pri spoločných kultúrnych akciách mimo väznice sa musia zdržiavať v dohľade pracovníka VS. Návštevy môžu prijímať len raz za 14 dní vo väznici spravidla bez dohľadu. Odsúdeným, ktorí už vykonali aspoň 1/3 trestu, riaditeľ môže povoliť raz mesačne voľný pohyb v doprovode návštevy až na 24 hodín. Balíček do 5 kg môžu prijímať raz za mesiac.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Ľubomír Bajcura – Práva vězně, Grada 1999, Jiří Gruntorád a Peter Uhl – O československém vězenství, Orbis 1990, www.abc.net.au, www.abc.net.au, www.crimelibrary.com, www.news.bbc.co.uk, www.voulgaropoulos.com, www.alcatrzhistory.com
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.