referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Paulína
Sobota, 22. júna 2024
Cyrilometodské slávnosti v našej farnosti
Dátum pridania: 17.02.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Keco
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 218
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Cyrilometodské slávnosti v našej farnosti
V roku 1926 začal blumentálsky kaplán a v tom čase poslanec Dr. Ferdinand Juriga s dr. Ľudovítom Zacharom organizovať devínske slávnosti na počesť sv. Cyrila a Metoda. Ľudia putovali na Devín pešo, autobusmi i loďou. Oslavy organizovala farnosť Nové Mesto, teda Blumentál až do r. 1934, kedy sa ich organizovania ujali saleziáni. Na devínskych slávnostiach sa zúčastňovalo rok čo rok niekoľko tisíc ľudí z Bratislavy i z jej okolia.. Významné boli slávnosti v r, 1928, keď bolo uzákonené krajinské zriadenie a slávnosti sa zúčastnil aj nový krajinský prezident, biskup Dr. Pavol Jantausch a mnohí vysokí hodnostári. V r. 1938 sa na devínskych slávnostiach zúčastnili aj americkí Slováci. Súčasťou osláv bola aj svätá omša. V tom roku ju slávil a kázal pán biskup Dr. Michal Buzalka. Popoludní bývali ešte litánie a potom nasledovali ľudové slávnosti.

V novembri 1938 zabrala Devín Nemecká ríša, no asi dvakrát otvorili hranice, aby sa slávnosti mohli konať, ich atmosféra však bola poznačená okolnosťami druhej svetovej vojny a novými hranicami.

Od roku 1945 sa na Devíne konal tzv. Slovnaský deň, ktorého sa zúčastňovalo štyridsať- až šesťdesiattisíc ľudí. Prichádzali aj zástupcovia iných slovanských národov. Pred svetskými slávnosťami bývala svätá omša a kázeň. Veľmi okázalé boli slávnosti Slovanského dňa r. 1948, kedy sa ich zúčastnil aj vtedajší prezident K. Gottwald a mimoriadne početný zástup ľudu, hoci počasie oslavám veľmi neprialo.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.